SpaceX, în pericol să piardă misiunea de aselenizare Artemis 3 din cauza întârzierilor, conform administratorului NASA

Compania SpaceX este în pericol să piardă contractul pe care-l are cu NASA pentru misiunea Artemis 3, care are ca obiectiv revenirea astronauţilor americani pe Lună după era misiunilor Apollo, din cauza întârzierilor în derularea acestui program, a declarat luni Sean Duffy, administratorul în exerciţiu al NASA, transmite Space.com.

NASA are un plan nebunesc de a trimite astronauți înapoi pe Lună

Apelurile către Statele Unite de a trimite din nou astronauți pe Lună înainte de sfârșitul acestui deceniu devin tot mai puternice, venind atât din partea legislatorilor americani, cât și a comunității științifice.

Spectacol pe cer: imagini uimitoare cu sateliții Starlink, surprinse din spațiu

Nu doar astrele fac spectacol pe cer, ci și invențiile oamenilor. Un astronaut NASA, care s-a întors pe Terra în luna aprilie, chiar de ziua lui, după o misiune de 220 de zile pe Stația Spațială Internațională, a împărtășit imagini spectaculoase surprinse din cosmos: un șir impresionant de sateliți Starlink.

NASA pregătește misiunea pentru trimiterea oamenilor pe Marte

Filmele ştiinţifico- fantastice ne-au îndemnat să visăm la explorarea altor planete, iar progresele tehnologice din ultimele decenii par să Iidice că visul poate deveni realitate. Până acum, planeta Marte a fost analizată de rovere şi nave spaţiale fără oameni la bord. Specialiştii de la NASA se pregătesc pentru un moment de cotitură în astronautică: trimiterea unui echipaj uman pe Planeta Roşie, obiectiv pentru anii 2030.
Luna

NASA va anunța construirea unui reactor nuclear pe Lună

Secretarul Transporturilor, Sean Duffy, urmează să anunţe săptămâna aceasta planuri accelerate pentru construirea unui reactor nuclear pe Lună. Este prima acțiune majoră a fostului prezentator Fox News în calitate de administrator interimar al NASA, potrivit Politico.

SUA: Musk regretă că "a mers prea departe" în criticile sale la adresa lui Trump

Multimiliardarul Elon Musk a declarat miercuri că regretă că "a mers prea departe" în unele dintre postările sale împotriva preşedintelui Donald Trump, fostul său aliat, la câteva zile după cearta lor publică aprinsă, când fiecare dintre ei a emis acuzaţii dure la adresa celuilalt pe reţelele de socializare, relatează AFP şi Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite