NASA va anunța construirea unui reactor nuclear pe Lună

Luna
Luna/ Profimedia Images
5 August 2025, 11:05 (actualizat 5 August 2025, 11:07)

Secretarul Transporturilor, Sean Duffy, urmează să anunţe săptămâna aceasta planuri accelerate pentru construirea unui reactor nuclear pe Lună. Este prima acțiune majoră a fostului prezentator Fox News în calitate de administrator interimar al NASA, potrivit Politico.

NASA a discutat despre construirea unui reactor pe suprafața lunară.

Proiectul vine în momentul în care agenția se confruntă cu o reducere bugetară masivă.

Mișcarea subliniază, de asemenea, modul în care Duffy, care s-a confruntat cu împotriviri din partea legislatorilor cu privire la gestionarea a două locuri de muncă, dorește să joace un rol în elaborarea politicilor NASA.

„Este vorba despre câștigarea celei de-a doua curse spațiale”, a declarat un înalt funcționar NASA, sub protecţia anonimatului.

Președintele Donald Trump l-a numit pe Duffy administrator interimar în iulie, după ce a retras brusc nominalizarea miliardarului Jared Isaacman pe fondul unei dispute cu aliatul acestuia, Elon Musk.

Duffy a oferit, de asemenea, o directivă pentru înlocuirea mai rapidă a Stației Spațiale Internaționale, un alt obiectiv al NASA.

Cele două măsuri ar putea contribui la accelerarea eforturilor SUA de a ajunge pe Lună și pe Marte – un obiectiv urmărit și de China.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite