NASA va anunța construirea unui reactor nuclear pe Lună
Secretarul Transporturilor, Sean Duffy, urmează să anunţe săptămâna aceasta planuri accelerate pentru construirea unui reactor nuclear pe Lună. Este prima acțiune majoră a fostului prezentator Fox News în calitate de administrator interimar al NASA, potrivit Politico.
NASA a discutat despre construirea unui reactor pe suprafața lunară.
Proiectul vine în momentul în care agenția se confruntă cu o reducere bugetară masivă.
Mișcarea subliniază, de asemenea, modul în care Duffy, care s-a confruntat cu împotriviri din partea legislatorilor cu privire la gestionarea a două locuri de muncă, dorește să joace un rol în elaborarea politicilor NASA.
„Este vorba despre câștigarea celei de-a doua curse spațiale”, a declarat un înalt funcționar NASA, sub protecţia anonimatului.
Președintele Donald Trump l-a numit pe Duffy administrator interimar în iulie, după ce a retras brusc nominalizarea miliardarului Jared Isaacman pe fondul unei dispute cu aliatul acestuia, Elon Musk.
Duffy a oferit, de asemenea, o directivă pentru înlocuirea mai rapidă a Stației Spațiale Internaționale, un alt obiectiv al NASA.
Cele două măsuri ar putea contribui la accelerarea eforturilor SUA de a ajunge pe Lună și pe Marte – un obiectiv urmărit și de China.

