Mircea Fechet, ministrul Mediului

Ministrul Mediului: Până la sfârşitul anului, nu ar mai trebui să existe decât ambalaje din sistemul SGR

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat luni, la Braşov, cu prilejul inaugurării celui de a-l treilea centru ReturRo, că speră ca, până la sfârşitul anului, în magazinele din România să nu mai fie comercializate decât ambalaje din sistemul de garanţie şi retur (SGR), subliniind că deja prin acesta se colectează zilnic 3 milioane de ambalaje reciclabile.
Ministrul Mediului, Mircea Fechet la Bruxelles

Ministrul Mediului a intervenit în scandalul deşeurilor de la Săruleşti-Gară. Fechet: Legea trebuie respectată

Ministrul Mediului intervine în scandalul activităţilor ilegale cu deşeuri de la Săruleșți. Miercuri, jandarmi, polițiști şi inspectori ai Gărzii de Mediu au descins la Săruleşti-Gară, un sat care este înconjurat de munţi de fiare vechi. Zeci de tone de gunoaie au fost confiscate şi s-au dat amenzi consistente.

Măsuri noi pentru stoparea furtului de lemne. Mircea Fechet: Ne pregătim să supraveghem pădurile cu tehnologii avansate

Sistemul prin care se monitorizează traseul lemnului tăiat are puncte vulnerabile, de care profita cei din industria lemnului. Recunosc și oficialii din ministerul Mediului. Sper exemplu, îşi opresc datele mobile sau trec telefoanele pe modul avion astfel încât să nu fie prinşi cu lemnul furat. Autorităţile anunţă că schimbă regulile. Cei care transportă lemne nu vor mai putea să îşi închidă telefoanele în timpul serviciului şi toate maşinile vor avea GPS.

Ultima Oră

Cele mai citite