Mircea Fechet
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a fost invitat la TVR Info, unde a explicat care este stadiul deblocării Programului Casa Verde Fotovoltaice.
Ministrul Mircea Fechet: Lacul Bicaz nu este groapa de gunoi a nimănui
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, a declarat luni, într-o conferinţă de presă susţinută la Piatra-Neamţ, că lacul Bicaz nu este groapa de gunoi a nimănui, cu atât mai puţin a celor care desfăşoară activităţi economice acolo.
Ministrul Mediului lucrează la un nou program Rabla, pentru anul viitor. Mircea Fechet, la TVR Info: Căutăm soluții ca mare parte din bugetul Rabla și Rabla Plus să ajungă la producătorii români de autoturisme
Ministrul Mediului lucrează la un nou program Rabla, pentru anul viitor. Mircea Fechet a declarat, aseară, la TVR Info că doreşte ca plafonul acordat pentru achiziţia unei maşini să fie scăzut. Mai mult, ministrul caută soluţii ca mare parte din bugetul Rabla şi Rabla Plus să ajungă la producătorii români de autoturisme.
Sistemul Garanţie-Returnare a intrat în vigoare. Fechet, la TVR Info: Românii vor putea duce ambalajele la orice market. Cu voucherul primit avem 2 posibilități, îl folosim la cumpărături sau mergem la casa de marcat și primim banii
România intră de astăzi în Hora Reciclării, aşa cum au denumit-o autorităţile. Porneşte, în sfârşit, Sistemul Garanţie-Returnare, amânat de mai multe ori. Vom plăti o garanţie de 50 de bani pentru ambalajele reciclabile, garanţie pe care o vom primi înapoi după ce aducem în magazin sticlele, peturile sau dozele goale, desigur. Cum funcționează întregul sistem, a explicat aseară la TVR Info, ministrul Mediului, Mircea Fechet.
Ministrul Mediului: Joi începe implementarea Sistemului Garanţie-Returnare. Fechet: Acest program va transforma România "din ţara depozitării în ţara reciclării"
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, anunţă că joi începe implementarea Sistemului Garanţie-Returnare şi se declară convins că acest program va transforma România "din ţara depozitării în ţara reciclării".
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a participat la deschiderea primului centru regional de colectare a ambalajelor din România, la Bonțida. ”Aştept cu nerăbdare să începem hora reciclării”
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, a participat, luni, la deschiderea primului centru de numărare şi sortare a ambalajelor de băuturi, înfiinţat de compania RetuRO în comuna Bonţida din judeţul Cluj, potrivit Agerpres.
Mircea Fechet: Sunt șanse de reluare a programului Casa Verde Fotovoltaice
Sunt șanse de reluare a programului Casa Verde Fotovoltaice, blocat în instanță de câteva săptămâni, anunță ministrul Mediului, Mircea Fechet.
Monitorizarea video a fondului forestier: Reprezentanții industriei lemnului atrag atenția că transporturile pot fi realizate cu tiruri sau cu camioane cu prelată, iar punctele fixe unde vor fi camerele pot fi ocolite
Ministerul Mediului vrea să-i prindă pe hoţii de lemne cu ajutorul inteligenţei artificiale. Mai exact, vrea să cumpere 700 de camere de supraveghere care pot recunoaşte numerele de înmatriculare ale maşinilor. Demersul nu este văzut cu ochi buni de reprezentanţii industriei lemnului, care spun că punctele fixe pot fi ocolite şi că, în cazul în care lemnul este acoperit chiar și cu o prelată, sistemul este total ineficient. Investiţia ar însuma 9 milioane de euro.
29 de tone de bunuri considerate a fi deşeuri, oprite la intrarea în țară prin Vama Borș 2. Ministrul Mediului solicită modificarea legii, pentru a limita afacerile mafiei gunoaielor
O nouă captură uriaşă de deşeuri a fost făcută in vestul ţării! Aproape 30 de tone de gunoaie expediate din ţări occidentale au fost descoperite in vama Borş 2. Depozitarea deșeurilor costă până la 500 de euro per tonă în Europa, în timp ce la noi costă de zece ori mai puţin. Aproape săptămânal zeci de containere cu deșeuri din țări precum Marea Britanie, Germania sau Italia sunt descoperite la intrarea în România. Ministerul Mediului cere modificări legislative pentru limitarea mafiei gunoaielor.

