Un elev din Bihor a dat Evaluarea Naţională la spital, cu subiect de rezervă. Copilul a leșinat acasă, înainte de a merge la examen
Emoții mari pentru un elev din Bihor, care a fost la un pas să piardă examenul la Limba română din cadrul Evaluării Naționale. Copilul a fost internat de urgență, după ce a leșinat acasă, înainte de a pleca la centrul de examinare.
Elevul a susținut în cele din urmă proba la Limba română, însă de pe patul de spital.
“Dimineaţă, elevul a leşinat acasă, nu se ştie din ce cauză şi a fost transportat la spital, secţia de urgenţe. Părinţii au făcut solicitare pentru subiect de rezervă, l-au primit şi de la ora 13:00, elevul a susţinut examenul în spital”, a declarat, pentru Agerpres, Alin Ştefănuţ inspector şcolar general de la ISJ Bihor.
Un membru al comisiei de examen şi doi asistenţi s-au deplasat la spital, unde s-a pus la dispoziţie o sală în care elevul să poată susţine examenul în condiţii optime.
Un alt caz special s-a înregistrat la Liceul Teoretic Nicolae Jiga din comuna Tinca, unde o elevă a suferit un atac de panică. Ea nu a mai intrat să susţină proba, dând apoi declaraţie în acest sens, şi nici nu a solicitat subiect de rezervă.
La prima probă a Evaluării naţionale au fost înscrişi în Bihor 4.452 de absolvenţi de clasa a VIII-a, din care 4.238 au fost prezenţi şi 214 absenţi.

