Ministerul Sănătății va cumpăra 24 de aparate RMN. Pentru o investigație decontată sunt liste de așteptare de luni de zile

Românii s-au obișnuit să aştepte câteva luni să poată beneficia de o investigaţie medicală complexă numită RMN sau să achite sute de lei la clinicile private. Durata uriaşă de timp face inutilă investigaţia, în unele cazuri. Așa se întâmplă de fapt cu multe investigații pentru care fondurile de la Casa de Sănătate se termină rapid.

Anchetă a Ministerului Sănătății la Spitalul din Băicoi, după ce medicul de gardă a refuzat internarea unei paciente

Scandal la Spitalul Orășănesc din Băicoi, județul Prahova, unde un medic de gardă a refuzat internarea unei paciente. Bolnava, în vârstă de 87 de ani, a fost trimisă cu o ambulanță la spital. Între însoțitoarea bolnavei și medicul de gardă a avut un dialog tensionat. La un moment dat, medicul a rupt documentele pacientei și a acceptat în cele din urmă să o interneze. Incidentul a avut loc de Bobotează.

Peste 600 de angajați de la Ambulanță au ieșit în stradă. Promisiuni din partea guvernanților

Sindicaliştii de la Ambulanţă continuă protestele. Ei sunt îngrijorați că le-ar putea scădea salariile de la 1 ianuarie dacă vor fi mutate contribuțiile în sarcina angajatului. Și starea proastă a ambulanțelor din toată țara se adaugă pe lista problemelor. Întors din Parlament, unde a fost respinsă moţiunea pe Sănătate, ministrul Florian Bodog le-a promis că nu vor exista scăderi salariale și că, în ședința de guvern de astăzi, va fi adoptată ordonanţa de urgenţă privind achiziția de ambulanţe.

Institutul Cantacuzino a trecut în subordinea Ministerului Apărării

Institutul Naţional de Cercetare Medico-Militară „Cantacuzino” va fi înființat prin trecerea Institutului Naţional de Cercetare "Cantacuzino" din subordinea Ministerului Sănătaţii în subordinea Ministerului Apărării Naţionale, cu patrimoniul şi personalul aferent. Decizia a fost luată de Guvern printr-o ordonanță de urgență adoptată în ședința de astăzi.

Medicii anunță proteste din 28 septembrie

Toamna aduce proteste ale medicilor. Doctorii afiliaţi Federaţiei "Solidaritatea Sanitară" anunţă că, la sfârşitul săptămânii viitoare vor începe să picheteze Ministerele Muncii şi Sănătăţii.

Ultima Oră

Cele mai citite