România, campioană la spitalele construite pe hârtie

Dacă s-ar acorda un premiu pentru ţara care a construit cele mai multe spitale în ultimii ani, probabil România ar fi campioană. La cele construite pe hârtie. Acum nouă ani, ministrul de la acea vreme, Eugen Nicolăescu comanda studii de fezabilitatea pentru construirea a zeci de spitale. Nicolae Bănicioiu şi Vlad Voiculescu au promis şi ei spitale regionale în parteneriat public privat. Iar actualul Guvern vrea un spital republican mai mare decat AKH din Viena.

În așteptarea avizului de funcționare. Cătălin Cîrstoveanu: Putem să scădem mortalitatea infantilă prin investiția în bănci de lapte matern

Banca de lapte matern de la Spitalul "Marie Curie" din Capitală este gata de aproape șase luni și așteaptă acum avizul de funcționare de la Ministerul Sănătății. Medicul Cătălin Cîrstoveanu a explicat pentru TVR că existența unei bănci de lapte matern este una dintre metodele prin care România poate scădea rata mortalității infantile, aflată în prezent la cote alarmante.

Singura bancă de lapte matern din România este nefuncțională

Expresia “suntem cu 100 de ani în urmă” se aplică perfect pentru sistemul sanitar de la noi. Pentru că tot atâția au trecut de când la Viena s-a înființat prima bancă de lapte matern din Europa. În acest răstimp, România nu a reușit să aibă așa ceva. Una singură a fost construită din sponsorizări private, la Spitalul Marie Curie, pentru bebelușii născuți prematur. De aproape 6 luni e gata, doar că Ministerul Sănătății nu i-a dat, încă, un aviz de funcționare, așa că stă închisă.

Un bărbat a murit la Iași, din cauza caniculei. Mii de apeluri la Ambulanță. 50 de grade pe asfalt şi pe şine

România a fost astăzi un uriaş cuptor. 12 judeţe sunt sub cod roşu de caniculă, iar restul ţării, sub cod portocaliu. O persoană a murit şi una este comă. Serviciile de ambulanţă şi spitalele de urgenţă au fost toată ziua în alertă şi au chemat medici de acasă pentru a face faţă numărului mare de pacienţi. Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, autorităţile au impus restricţii de circulaţie.

Campania de imunizare împotriva rujeolei a pornit greu. Unii primari nu au fost anunțați că trebuie să identifice copiii nevaccinați

În unele judeţe, asistenţii au început să bată deja din poartă în poartă ca să-i identifice pe copiii nevaccinați, dar în altele nici nu s-au format echipele. Unii primari nici măcar nu au habar că în câteva zile trebuie să înfiinţeze centre de vaccinare. Toate aceste poticneli n-au fost deocamdată comentate de ministrul Sănătăţii.

Ultima Oră

Cele mai citite