Ministrul Sănătății a vizitat mai multe spitale din județul Dâmbovița. Sorina Pintea a lăudat curățenia din unitățile sanitare

A fost agitație azi în spitalele din județul Dâmbovița. Ministrul Sănătății a făcut vizite-fulger în care s-a uitat cu atenție sub lenjeriile de pe pat, în frigiderele cu medicamente și la podele. A lăudat curățenia și cam atât. A recunoscut că nu are bani de dat, pentru că fondurile pentru investiții s-au terminat.

Un nou centru de transfuzii va fi construit în București

Un cutremur major ar îngropa cel mai mare centru de transfuzie sanguină din ţară. Avertismentele repetate par să fi fost, în sfârşit, ascultate. Noul ministru al Sănătăţii promite măsuri urgente pentru construcţia unui alt centru, modern. Întâi, trebuie dată o hotărâre de guvern pentru preluarea terenului care a fost pus la dispoziţie de primărie încă de acum 6 luni.

Avocatul Poporului, în cazul copilului de la Oradea: Am dispus o anchetă la spital, am cerut punct de vedere de la MS, apoi ne vom pronunța

Povestea copilului dat afară din spital în comă a emoționat și revoltat toată țara. După ce TVR a făcut public acest caz, băiatul a fost adus din casa părinților lui din Oradea într-un spital din București, unde este îngrijit tot timpul de o echipă de medici și asistente. Chiar dă semne de ameliorare. Avocatul Poporului va cere o anchetă pentru a afla ce s-a întâmplat în cazul copilului externat în comă din spital, la Oradea. Victor Ciorbea vrea să știe care este situația acum și dacă se respectă drepturile pacientului și interesul superior al copilului. Diana Brâncuş l-a intervievat pe Avocatul Poporului, Victor Ciorbea.

Speranțe pentru băiețelul în comă, izgonit din spital. Alex are șanse la viață, spune prof. Mircea Gorgan, care l-a consultat

Copilul de 10 ani, transferat cu elicopterul de la Oradea în Bucureşti, după intervenţia ministrului Sănătăţii, are şanse de supravieţuire. O spune unul dintre cei mai cunoscuţi medici de la Spitalul 'Bagdasar-Arseni', după o primă evaluare. Profesorul Mircea Gorgan crede că băiatul, aflat în comă de 4 luni, şi-ar putea reveni. Până acolo e drum lung. Alex este acum la Terapie Intensivă.

Şansa la un pat într-un centru de îngrijiri paliative, o loterie în România. Doar 1 din 10 bolnavi în fază terminală are acces la servicii

Cazul băieţelului din Bihor pentru care nu s-a găsit un loc într-un centru de îngrijiri paliative ne arată încă o dată minusurile din sistemul sanitar românesc. În ţara noastră se moare cu zile. Centrele care ar putea aduce unui bolnav în fază terminală un sfârşit decent sunt prea puţine. Doar unul din 10 români aflați în această situație ajunge să aibă acces la îngrijire paliativă. Ceilalți se zbat în dureri cumplite acasă, lângă cei dragi, care nu se pricep să-i îngrijească.

Copilul din Oradea, externat din spital în comă, a fost transferat la Spitalul Bagdasar Arseni în Capitală

Copilul de 9 ani din Oradea externat din Spitalul Municipal, deși este în comă, va fi tratat în Capitală. Ministrul Sănătății a intervenit personal pentru ca băiatul să fie transferat într-o unitate medicală. Autoritățile au reacționat după ce TVR a prezentat în exclusivitate cazul copilului care a suferit un grav accident de circulație în urmă cu patru luni.

Ultima Oră

Cele mai citite