Cumpărături și relaxare în București înainte de închiderea magazinelor, la ora 18.00. Patronii teraselor din Centrul vechi au tras obloanele la ora impusă de autorități. Protest cu "Deșteaptă-te, române!" în difuzoare

Capitala a depășit 7 cazuri de infectare la mia de locuitori chiar în ziua în care au intrat în vigoare noile restricții. Așa că, încă de la prânz, mulți oameni au venit în centrele comerciale fie pentru cumpărături, fie pentru plimbare sau relaxare la terase. În timp ce unii cred că restricțiile vor ajuta, alții sunt neîncrezători și susțin că închiderea centrelor comerciale la ora 18.00 nu ajută în lupta cu pandemia. Indiferent de opinie, fiecare persoană care a intrat magazine a avut de respectat reguli clare.

Program mai scurt pentru cumpărături. Hypermarketurile au stocuri de marfă pregătite, se vor deschide mai multe case de marcat și se vor putea face comenzi online până la ora 21.00

Odată cu limitarea orelor în care putem circula oriunde, s-a redus și programul magazinelor și al celor care oferă servicii, altele decât cele medicale. Totul se aplică de duminică în localitățile cu o rată a incidenței mai mare de 4, dar nu în toate zilele. Comercianții trebuie să ia măsuri suplimentare pentru a evita aglomerări precum cele înregistrate sâmbătă în marile piețe.

Ultima Oră

Cele mai citite