Ministerul Sănătăţii
Zeci de pacienți ai spitalului de ortopedie Foișor au fost evacuați azi noapte pentru a face loc bolnavilor de COVID-19 care nu li se mai găsesc locuri în Capitală. Evacuarea s-a făcut însă cu scandal. Jandarmeria a trebuit să intervină pentru că în fața spitalului s-au adunat protestatari.
Corpul de control al premierului a sesizat Ministerul Public privind accesul în Registrul Electronic Naţional de Vaccinări
Corpul de Control al premierului a sesizat Parchetul în legătură cu accesarea Registrului Electronic de Vaccinări cu parola Ministerului Sănătății. Conform verificărilor Ministerul a primit acces la platforma națională privind vaccinarea în luna ianuarie și a nominalizat patru reprezentanți care pot folosi contul.
Secretarul de stat din Ministerul Sănătății, Andreea Moldovan: Apar focare familiale, în care toți membrii sunt afectați de infecție
Carantină extinsă în județul Ilfov. Şi în Bucureşti se pregătesc măsuri suplimentare de protecţie. Restricţiile sunt justificate de faptul că ne aflăm în cel mai periculos moment al pandemiei, spune medicul Andreea Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătății.
Linie telefonică gratuită de suport psihologic-emoțional pentru persoanele afectate de pandemia de COVID-19
Persoanele care se confruntă cu presiunea cauzată de pandemia de COVID-19 vor beneficia, începând de astăzi, de servicii gratuite de sprijin psihologic prin apelarea liniei telefonice cu tarif normal 021.9081.
Vlad Voiculescu: Acreditarea Centrului de Transplant Pulmonar al spitalului "Sf. Maria" a expirat; Am încheiat un acord cu Italia
Pacienţii români care au nevoie de transplant pulmonar nu mai pot fi transplantaţi în România, pentru că acreditarea Centrului de Transplant al Spitalului Clinic ''Sfânta Maria'' a expirat pe 9 martie, a afirmat duminică ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu.
România, acord cu Italia pentru transplant pulmonar. Ministrul Sănătății: "Avem discuţii avansate cu un centru de transplant din Franţa pentru a primi pacienţi români"
România a încheiat un acord cu Italia prin care un număr de 5 pacienţi români pe an vor putea să fie transplantaţi pulmonar, a anunțat astăzi ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu.
Șefii Poliției și Jandarmeriei, apel către populația din București să respecte regulile
Şefii Poliţiei şi Jandarmeriei Capitalei, Bogdan Berechet şi Cătălin Stegăroiu, au făcut apel la populaţia din Bucureşti să poarte mască şi să păstreze distanţarea fizică, pentru a limita răspândirea COVID-19. Ei au atras atenţia că autorităţile vor acţiona cu fermitate şi vor aplica sancţiuni acolo unde se încalcă legea.
Cumpărături și relaxare în București înainte de închiderea magazinelor, la ora 18.00. Patronii teraselor din Centrul vechi au tras obloanele la ora impusă de autorități. Protest cu "Deșteaptă-te, române!" în difuzoare
Capitala a depășit 7 cazuri de infectare la mia de locuitori chiar în ziua în care au intrat în vigoare noile restricții. Așa că, încă de la prânz, mulți oameni au venit în centrele comerciale fie pentru cumpărături, fie pentru plimbare sau relaxare la terase. În timp ce unii cred că restricțiile vor ajuta, alții sunt neîncrezători și susțin că închiderea centrelor comerciale la ora 18.00 nu ajută în lupta cu pandemia. Indiferent de opinie, fiecare persoană care a intrat magazine a avut de respectat reguli clare.
Program mai scurt pentru cumpărături. Hypermarketurile au stocuri de marfă pregătite, se vor deschide mai multe case de marcat și se vor putea face comenzi online până la ora 21.00
Odată cu limitarea orelor în care putem circula oriunde, s-a redus și programul magazinelor și al celor care oferă servicii, altele decât cele medicale. Totul se aplică de duminică în localitățile cu o rată a incidenței mai mare de 4, dar nu în toate zilele. Comercianții trebuie să ia măsuri suplimentare pentru a evita aglomerări precum cele înregistrate sâmbătă în marile piețe.

