Cîțu, despre demiterea lui Vlad Voiculescu: Pentru a mă asigura că încrederea în instituțiile statului rămâne, am decis să fac o modificare la Ministerul Sănătății

Premierul Florin Cîțu a declarat, miercuri că a luat decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății pentru a se asigura că încrederea românilor în instituțiile statului rămâne. El a subliniat că, pentru a avea succes în lupta cu pandemia, trebuie să avem încredere în instituțiile statului.

Reacții după demiterea lui Voiculescu | Anca Dragu: Nu ne putem clătina în faţa presiunilor sistemului și a jocurilor politice. Alexandru Rafila: Considerăm că decizia de revocare este perfect justificată

Decizia premierului Florin Cîțu de a-l demite pe Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătății a declanșat reacții de surprindere sau de revoltă în rândul partenerilor de guvernare de la USR-PLUS. Din opoziție vin aplauze pentru demiterea lui Voiculescu, împotriva căruia a și fost depusă o moțiune. E un gest de responsabilitate din partea premierului, spune deputatul PSD, Alexandru Rafila.

Vlad Voiculescu a fost demis de la Ministerul Sănătății. USR-PLUS pune sub semnul întrebării funcționarea Coaliției. Filmul evenimentelor

Premierul Florin Cîţu i-a revocat din funcţie, miercuri, pe ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu și pe secretarul de stat, Andreea Moldovan. Președintele Klaus Iohannis a semnat ordinul de revocare din funcție a lui Vlad Voiculescu, nu și pe acela de numire a lui Dan Barna la Ministerul Sănătății, întrucât acesta a refuzat interimatul. USR-PLUS acuză premierul că nu a fost consultată înainte de demiterea lui Vlad Voiculescu și cere retragerea sprijinului politic pentru premierul Cîțu, în urma acestei decizii. Florin Cîțu a preluat interimatul de la Sănătate.

Vicepremierul Dan Barna, la TVR: În lupta cu pandemia, Vlad Voiculescu e vârful de lance. Foarte puțini din acest guvern ar fi rezistat la atacurile mizerabile și la vânătoarea revoltătoare de care are parte

"Vlad Voiculescu este cea mai bună soluție pe care în coaliție o avem în momentul acesta pentru Ministerul Sănătății", a subliniat marți seară, la România 9, vicepremierul Dan Barna. Liderul USR a subliniat că "foarte puțini din acest guvern și din clasa politică ar fi rezistat la atacurile mizerabile care i se fac și la vânătoarea revoltătoare de care are parte". Barna declarase luni, în contextul unor discuții mai largi din coaliție, că Vlad Voiculescu "nu e perfect, nu e un diamant în ceea ce înseamnă managementul sistemului de sănătate".

Fostul ministru al Sănătății, Nelu Tătaru, despre criza paturilor ATI: "Deplasările în teren sunt cele care îți arată informația exactă. Și cauți și rezervările de paturi de terapie intensivă sau adaptezi paturi"

Pentru depășirea crizei de la ATI este nevoie de o evaluare cât mai corectă a fiecărui spital în parte și a fiecărei localități în parte, în funcție de necesarul de paturi, pentru a fi adaptate aceste paturi pentru terapie intensivă, a subliniat Nelu Tătaru, luni seară, la TVR. Fostul ministru al Sănătății și actualul președinte al Comisiei pentru Sănătate din Camera Deputaţilor a detaliat modul în care România a ajuns de la 340 de paturi de terapie intensivă, câte avea la izbucnirea pandemiei, la 1.530 la sfârșitul anului trecut.

Moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, depusă de PSD

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a dovedit "cu vârf şi îndesat" că nu este omul "potrivit" pentru a conduce cel mai important domeniu în actuala criză medicală fără precedent provocată de pandemia de COVID-19, provoacă "doar confuzie", nu respectă regulile obligatorii pentru ceilalţi şi "se ceartă cu toată lumea", ca urmare trebuie să plece "urgent" din funcţie, transmit deputaţii PSD în moţiunea simplă depusă luni.

Vlad Voiculescu, criticat, dar păstrat la șefia Ministerului Sănătății

Vlad Voiculescu rămâne la conducerea Ministerului Sănătăţii, dar primeşte un avertiment de la liderii PNL: "dacă situaţia din minister nu se îmbunătăţeşte, va fi schimbat din funcţie". Partenerii de coaliţie au continuat să critice modul în care ministrul Sănătăţii, dar şi şeful DSU, au făcut mutarea pacienţilor de la Spitalul Foișor vineri seară. Deocamdată, nimeni nu a fost sancţionat.

Ultima Oră

Cele mai citite