Ludovic Orban: Premierul beneficiază de susținere totală. Noi nu ne jucăm cu România. 'Criză în coaliție' e poate prea mult spus, e o reacție emoțională. Cîțu: Așteptăm un ministru competent la M. Sănătății

"Premierul beneficiază de susținere totală, nici nu se pune în discuție vreo secundă schimbarea configurației politice. Noi nu ne jucăm cu România, a declarat Ludovic Orban la finalul ședinței conducerii PNL desfășurate astăzi. El a avertizat totodată că, în momentul în care un ministru îl atacă pe premier, trebuie să plece acasă. "În acest moment, modul cel mai responsabil de a rezolva această criză este să primim o nominalizare a unui ministru competent al Sănătăţii", a declarat, la rândul său, șeful Executivului, în conferința de presă comună cu președintele PNL.

MS: Decizia nr. 578, înscrisă la cabinetul Andreei Moldovan într-un registru ”de mână”, numărul apare de două ori. A fost înființată Comisia pentru raportarea deceselor COVID

Ministerul Sănătăţii a precizat că, la nivelul său, "nu există un grup de lucru legal constituit" privind verificarea raportărilor zilnice referitoare la evoluţia pandemiei de COVID-19, acesta urmând să fie constituit luni în conformitate cu legislaţia în vigoare, iar premierul Florin Cîţu a dispus şi verificarea tuturor actelor care au fost emise de fostul ministru al Sănătăţii, precum şi de secretarii de stat în ultimele patru luni.

Guvern: Informațiile referitoare la un document transmis premierului despre un grup de lucru la M. Sănătății privind verificarea raportărilor COVID sunt false. Cîțu: Nu este un document, este o coală de hârtie

Informaţiile apărute în presă cu privire la existenţa unui document transmis în atenţia premierului Florin Cîţu referitor la constituirea unui grup de lucru în cadrul Ministerului Sănătăţii privind verificarea raportărilor zilnice privind evoluţia pandemiei COVID-19 sunt "false" şi "lipsite de fundament", a transmis astăzi Guvernul într-un comunicat. "Dacă se va dovedi că atribuirea caracterului oficial al documentului este falsă, cu siguranță organele competente se vor autosesiza", avertizează instituția.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu: Au fost operaționalizate 12 paturi suplimentare ATI, alte 4 paturi intermediare vor primi aviz

Încă 12 paturi de terapie intensivă şi patru paturi de terapie intermediară au fost operaţionalizate pentru bolnavii de COVID-19, a anunţat vineri secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu, care a susţinut că, în perioada următoare, vor mai fi operaţionalizate alte 73 de paturi de terapie intensivă şi 14 paturi de terapie intermediară. Ministerul Sănătății a fost preluat miercuri, interimar, de premierul Florin Cîțu. Joi, șeful executivului și-a delegat atribuțiile de la șefia ministerului secretarului de stat Andrei Baciu, care a și participat la ședința de guvern. 

Dan Barna, pe Facebook: Am fost informat de echipa de la Ministerul Sănătății că verifică posibile inadvertențe în modul de raportare a persoanelor decedate de COVID-19

Vicepremierul Dan Barna a explicat, în urma cererii primului ministru Florin Cîțu, că a fost informat, pe data de 15 aprilie, de echipa de la Ministerul Sănătății că verifică posibile inadvertențe în modul de raportare a persoanelor decedate de COVID-19 în cele două baze de date folosite de autorități.

Cine va fi următorul ministru al Sănătății? Un nou nume vehiculat: Ioana Mihăilă, secretar de stat, adusă în echipă de Vlad Voiculescu

Ioana Mihăilă, medic și secretar de stat în Ministerul Sănătății, este unul dintre numele vehiculate public pentru portofoliul rămas liber după demiterea lui Vlad Voiculescu. Confirmarea că Ionela Mihăilă se află în cărți pentru această funcție a venit chiar de la fostul ministru Vlad Voiculescu. Acesta a spus că dacă USR PLUS o va propune în funcție, o va sprijini cu întreaga echipă.

Vlad Voiculescu, primele reacții după demitere: Nu există un singur loc în sănătate care să nu fie afectat de politizare. Dacă vrei să oferi informații publice, trebuie sa te temi

“Dacă superi sistemul, nu e nevoie de argumente pentru a te elimina” - sunt acuzaţiile făcute de fostul ministru al Sănătăţii, după 48 de ore de tăcere de la anunţul demiterii sale. Vlad Voiculescu l-a atacat pe premierul Florin Cîţu. L-a acuzat că nu a colaborat cu echipa de la Sănătate şi că ordinul pentru criteriile de carantinare a fost doar un pretext pentru a-l înlătura din Guvern. Premierul nu a vrut să comenteze acuzaţiile.

Cîțu, interimar la Sănătate: Există toate premisele ca până duminică să asigurăm 1.600 de paturi ATI pentru bolnavii COVID. Se fac planuri pentru a merge către 1.800

"Azi m-am întâlnit cu directorii DSP-urilor. Acum m-am întâlnit cu managerii spitalelor COVID. Până duminică există toate premisele să ajungem la această ţintă - 1.600 de paturi - şi după aceea se fac planuri pentru a merge către 1.800", a declarat premierul Florin Cîțu la finalul ședinței de guvern. De astăzi şi spitalul de copii Grigore Alexandrescu din Capitală pune la dispoziţie mai multe paturi pentru adulții infectați.

Ultima Oră

Cele mai citite