Ministerul Sănătăţii
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a prezentat, joi, raportul Comisiei privind diferențele de raportare a deceselor la persoane cu COVID-19, în anul 2020 și a vorbit despre diferențe de până la 500 de cazuri între informațiile transmise de un spital pe diferite platforme. Jurnalistul Cătălin Tolontan a declarat în Ediție Specială, la TVR 1, că ministrul a încercat să amăgească pe toată lumea, fiind vorba despre o raportare din care lipsesc 5.000 de oameni care au murit de COVID, reprezentând o diferență de 25% între cele două baze de date.
Andrei Baciu: Centrele mobile sunt soluția pentru mediul rural
Centrele mobile de vaccinare sunt soluția pentru mediul rural, acolo unde există puțini medici de familie. Informația a fost oferită luni seară de secretarul de stat în ministerul Sănătății, Andrei Baciu, în Telejurnal, la Tema Zilei.
Doar 5 candidați din 33 au promovat concursul pentru șefia Caselor de Asigurări de Sănătate. Ioana Mihăilă: a fost un examen corect
Dezastru la concursul pentru ocuparea posturilor de directori ai Caselor Județene de Sănătate. Doar 5 dintre cei 33 de candidați au promovat examenul. Asta în condițiile în care, o parte dintre concurenții care au picat sunt directori interimari.
A fost emis ordinul comun al Ministerelor Sănătății și Educației privind organizarea activităților în școli de săptămâna viitoare. VEZI AICI documentul
Ministerele Educaţiei şi Sănătăţii au emis ordinul care modifică şi completează prevederile anterioare privind organizarea activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică, pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.
Primul caz de COVID -19 în România cu o tulpină indiană a virusului. INSP anchetează un posibil focar în Colonia Bod din Brașov
În România a fost confirmat primul caz de COVID-19 cu tulpina indiană a SARS-CoV-2. Este vorba despre o persoană de 26 de ani din India care a ajuns în România în urmă cu aproximativ o lună și lucrează în construcții în Colonia Bod din județul Brașov, unde a fost depistat un focar în rândul unor muncitori indieni.
Ministerele Sănătății și Educației, abilitate să emită ordinul pentru reluarea anului școlar în condiții de siguranță
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a adoptat în şedinţa de miercuri o hotărâre prin care Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Educaţiei sunt abilitate să emită un ordin comun de ministru pentru reluarea anului şcolar în condiţii de siguranţă.
Protocol de tratament schimbat pentru pacienții infectați cu coronavirus. Și medicii de familie vor putea prescrie antiviralul Favipiravir
Schimbare importantă în protocolul de tratament pentru pacienții cu COVID-19. Medicii de familie pot acum să prescrie un antiviral bolnavilor cu forme ușoare și medii ale bolii. Până acum aveau acest drept doar medicii specialiști din spitale. Favipiravir va fi găsit în farmacii de luna viitoare și va fi produs și în România.
Ioana Mihăilă, ministrul Sănătății: Situația paturilor de Terapie Intensivă pentru pacienții cu COVID-19 este "mai bună" decât în săptămânile trecute
Scade numărul pacienților internați la Terapie Intensivă, iar asta se vede și în numărul de paturi libere în aceste unități. Situația este mai bună decât în zilele trecute, recunoaște Ministrul Sănătății care spune că în acest moment numărul de infectări raportat zilnic respectă realitatea.
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat un ordin pentru aprobarea protocolului de medicină fizică şi de reabilitare post-COVID-19
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat un ordin pentru aprobarea protocolului de medicină fizică şi de reabilitare post-COVID-19, care are ca scop ameliorarea stării fizice a pacienţilor care au fost infectaţi cu noul coronavirus, precum şi "creşterea capacităţii acestora de a se întoarce la o viaţă de calitate".

