Tolontan, despre raportul prezentat de ministrul Sănătății: A încercat într-un fel confuzant pentru public să amăgească pe toată lumea. Lipsesc 5.000 de oameni morți de COVID pe care statul nu i-a comunicat publicului

Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a prezentat, joi, raportul Comisiei privind diferențele de raportare a deceselor la persoane cu COVID-19, în anul 2020 și a vorbit despre diferențe de până la 500 de cazuri între informațiile transmise de un spital pe diferite platforme. Jurnalistul Cătălin Tolontan a declarat în Ediție Specială, la TVR 1, că ministrul a încercat să amăgească pe toată lumea, fiind vorba despre o raportare din care lipsesc 5.000 de oameni care au murit de COVID, reprezentând o diferență de 25% între cele două baze de date.

Andrei Baciu: Centrele mobile sunt soluția pentru mediul rural

Centrele mobile de vaccinare sunt soluția pentru mediul rural, acolo unde există puțini medici de familie. Informația a fost oferită luni seară de secretarul de stat în ministerul Sănătății, Andrei Baciu, în Telejurnal, la Tema Zilei.

Protocol de tratament schimbat pentru pacienții infectați cu coronavirus. Și medicii de familie vor putea prescrie antiviralul Favipiravir

Schimbare importantă în protocolul de tratament pentru pacienții cu COVID-19. Medicii de familie pot acum să prescrie un antiviral bolnavilor cu forme ușoare și medii ale bolii. Până acum aveau acest drept doar medicii specialiști din spitale. Favipiravir va fi găsit în farmacii de luna viitoare și va fi produs și în România.

Ioana Mihăilă, ministrul Sănătății: Situația paturilor de Terapie Intensivă pentru pacienții cu COVID-19 este "mai bună" decât în săptămânile trecute

Scade numărul pacienților internați la Terapie Intensivă, iar asta se vede și în numărul de paturi libere în aceste unități. Situația este mai bună decât în zilele trecute, recunoaște Ministrul Sănătății care spune că în acest moment numărul de infectări raportat zilnic respectă realitatea.

Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat un ordin pentru aprobarea protocolului de medicină fizică şi de reabilitare post-COVID-19

Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat un ordin pentru aprobarea protocolului de medicină fizică şi de reabilitare post-COVID-19, care are ca scop ameliorarea stării fizice a pacienţilor care au fost infectaţi cu noul coronavirus, precum şi "creşterea capacităţii acestora de a se întoarce la o viaţă de calitate".

Ultima Oră

Cele mai citite