Ministerul Sănătăţii
Începutul școlii se suprapune și în acest an pe o creștere accelerată a infecătorilor cu coronavirus. Vaccinarea însă schimbă regulile. Medicii și asistentele nu vor mai fi la intrare în școli, dispar și panourile dintre bănci, iar elevii vor putea interacționa mai ușor. Cei vaccinați ar putea rămâne la cursuri permanent, iar școala online rămâne doar o soluție de avarie. Miercuri, miniștrii Sănătății și Educației și-au propus să semneze protocolul cu noile reguli. Chiar dacă unele vor fi contestate.
Protest la Ministerul Sănătăţii. Reprezentanții mai multor ONG-uri cer măsuri urgente pentru prevenirea HIV/SIDA
Persoanele diagnosticate cu HIV/SIDA au nevoie de tratamente fără întrerupere altfel viața lor este pusă în pericol. Cu acest mesaj s-au dus astăzi în fața ministerului Sănătăţii zeci de protestatari, membri ai ONG-urilor care luptă pentru drepturile pacienților seropozitivi. În ultima perioadă, multe scheme de tratament au fost imposibil de găsit. Iar asta poate însemna chiar și moartea unei persoane seropozitive. Ministerul promite șI bani șI măsuri. Însă România nu are o strategie națională HIV/SIDA de zece ani.
Avertisment de la specialiști. Rezultatul testelor COVID, dar şi alte buletine de analize ar putea fi atacate în instanţă ca lovite de nulitate
Semnal de alarmă privind analizele medicale! Ordinul biochimiştilor, biologilor şi chimiştilor din sistemul sanitar avertizează că rezultatul testelor COVID, dar şi alte buletine de analize ar putea fi atacate în instanţă ca lovite de nulitate. Mai mult, cei care greşesc analizele ar putea scăpa de răspunderea juridică. Reprezentanţii breslei acuză ministerul Sănătăţii că nu rezolvă problema.
Comisarul european pentru sănătate, la Bucureşti pentru discuţii privind campania de vaccinare în România
Comisarul european pentru sănătate şi siguranţă alimentară, Stella Kyriakides, se află, vineri, la Bucureşti, unde a avut întâlniri cu ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, pentru a discuta despre derularea campaniei naţionale de vaccinare în România.
Secretar de stat la Ministerul Sănătăţii, eliberat din funcţie la o zi după ce a fost numit
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Cosmin-Constantin Baciu a fost eliberat din funcţie la o zi după ce a fost numit, potrivit unei decizii a prim-ministrului Florin Cîţu publicate vineri în Monitorul Oficial.
Angajații Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj protestează, îngrijorați că unitatea medicală va fi comasată cu Spitalul Județean de Urgență
Protest la spitalul de care depind pacienţii cu probleme renale grave din nord-vestul ţării. Medicii Institutului de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca acuză ministerul Sănătăţii că vrea să desființeze unitatea sanitară. Ministrul Ioana Mihăilă susţine însă că pacienţii nu vor avea de suferit. Planul e ca institutul să fie comasat cu Spitalul Județean de Urgență.
Ministrul Sănătăţii: Preţul pentru medicamentele esenţiale nu va depăși media celor mai mici trei preţuri din statele din Europa
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a semnat joi ordinul prin care se modifică normele privind modul de calcul şi procedura de aprobare a preţurilor maximale ale medicamentelor de uz uman, astfel încât "să se asigure disponibilitatea pe piaţa" din România a unor medicamente esenţiale pentru pacienţi.
Reguli privind publicitatea pentru dispozitivele medicale, instrucțiuni obligatorii în limba română și sancțiuni în domeniu, prevăzute într-o nouă ordonanță de urgență aprobată de guvern
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale este desemnată ca autoritate competentă în domeniul dispozitivelor medicale, precum şi autoritate de supraveghere a pieţei în domeniul dispozitivelor medicale, potrivit unei ordonanţe de urgenţă aprobate astăzi de Guvern.
Monica Althamer: Spitalul Sfânta Maria a reprimit acreditarea pentru transplantul pulmonar
Spitalul "Sfânta Maria" a reprimit joi acreditarea pentru transplantul pulmonar, a anunţat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Monica Althamer.

