Fermierii se tem că, din cauza pestei porcine, unele state ar putea impune restricții pentru importul de porumb din România
Producţia de porumb se anunţă generoasă în acest an, dar bucuria fermierilor este umbrită de problemele şi de riscurile generate de pesta porcină. Consumul intern de cereale va scădea după decimarea animalelor, iar porumbul furajer va rămâne în hambare. Asta înseamnă şi preţuri mai mici. Unii fermieri se tem şi că, din cauza epidemiei, nu vor mai putea exporta cereale în ţările mari producătoare de carne de porc.
18 August 2018, 19:04