Fermierii care cultivă tomate pot primi câte 3.000 de euro de la stat

Anul trecut, peste 1.400 de fermieri din județul Olt au accesat Programul ,,Tomata" şi au primit câte 3.000 de euro de la stat. Acum, numărul cererilor pentru etapa tomatelor timpurii a depăşit 1.300. Conducerea Direcţiei Judeţene pentru Agricultură apreciază că numărul fermierilor care vor intra în Programul Tomata va fi dublu fața de anul trecut. 

Ministrul Agriculturii: Nu sunt motive obiective care să determine creșterea de prețuri. Am sesizat Consiliul Concurenței

Consiliul Concurenței a fost sesizat în privința scumpirilor apărute la alimente, în special la ouă, carne și produse lactate, întrucât analizele Ministerului Agriculturii nu au scos în evidență motive obiective care să determine majorări de prețuri, iar instituția nu are instrumente și prevederi legale pentru a interveni pe piață, a declarat, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Petre Daea.

Cercetarea agricolă, la sapă de lemn. ANAF pune sechestru pe ce mai găsește-chiar și pe țuică. Între timp, importăm semințe românești

Zeci de staţiuni de cercetare agricolă sunt în blocaj financiar. Aşteaptă de peste 8 ani hotărârile de guvern prin care ar fi putut primi bani de la buget. La staţiunea pomicolă Bistriţa, Fiscul a pus sechestru până şi pe ţuica produsă acolo. Nu avem cercetare şi nu mai avem nici seminţe româneşti. Numai pentru roşii importăm în fiecare an seminţe în valoare de zeci de milioane de euro.

Mătasea românească, scoasă de la naftalină. Ministerul Agriculturii vrea să salveze un institut de cercetare

România a pierdut o afacere de milioane de euro într-un hăţiş legislativ. Înainte de revoluţie eram printre primele ţări din lume la creşterea viermilor de mătase. De gloria de altă dată mai aminteşte dureros numai o clădire în paragină. O hotărâre de guvern a lipsit pentru ca acest fost institut de cercetare să primească banii necesari să fie salvat. Acum, autorităţile vor să schimbe situaţia.

Ultima Oră

Cele mai citite