Afacerile fermierilor români, puse la pământ de pandemie și de secetă. Ieftinirea laptelui la producător nu se reflectă în prețul de la raft

Seceta prelungită și criza sanitară sunt cele două pietre de încercare pentru fermierii români care așteaptă un ajutor de la guvern. Crescătorii de animale spun că le-au scăzut veniturile și le-au crescut cheltuielile. Cu toate acestea, ieftinirea laptelui la poarta fermei din cauza reducerii consumului nu se reflectă și în prețul de la raft.

Seceta face ravagii în țară. "Este un an catastrofă. Noi, fermierii, suntem terminați"

Seceta le distruge speranțele fermierilor din țară. Jumătate din culturile de porumb și de floarea soarelui sunt calamitate. Oamenii se iau cu mâinile de cap când fac calcule, mai ales că și culturile de grâu au fost afectate de seceta din primăvară. Așteaptă toți să vadă cum vor fi despăgubiți de guvern. Ministrul Agriculturii a solicitat o suplimentare de fonduri din rezerva de stat.

Sute de hectare de recolte au fost distruse de grindină în județul Brăila

Sute de hectare de recolte în județul Brăila au fost distruse de bucăți mari de gheață care au căzut în doar 10 minute. Nimic nu mai poate fi salvat din culturile de porumb, floarea soarelui și soia. Singura șansă a agricultorilor este să primească despăgubiri de la stat pentru a putea continua cu lucrările din toamnă.

Culturi distruse de secetă. Au fost afectate 1,2 milioane de hectare care au fost însămânţate în toamnă

Seceta este mai dură în această vară acolo unde nu există irigații. Sunt fermieri care spun că li s-au compromis și 80% din culturi. Cei mai mulți speră să mai recupereze din bani prin despăgubirile pe care le vor primi de la Ministerul Agriculturii. Aproximativ 200 de euro pe hectar. Alții, cum ne cum au reușit să pornească instalații vechi de irigații.

Ultima Oră

Cele mai citite