militari
Reuniune NATO la Bruxelles. Miniştrii Apărării din ţările aliate au discutat despre temele fierbinţi ale momentului, care necesită acţiuni ferme şi solidaritate a Organizaţiei Atlanticului de Nord.
Statele Unite vor reconfigurarea parteneriatului strategic cu Irakul, nu retragerea trupelor
Statele Unite trimit o delegaţie în Irak pentru a discuta despre reconfigurarea parteneriatului strategic şi despre intensificarea rolului NATO, nu despre retragerea trupelor, anunţă Departamentul de Stat.
Guvernul Irakului cere Statelor Unite să înceapă retragerea efectivelor militare
Premierul în funcţie al Irakului, Adel Abdel Mahdi, i-a cerut vineri secretarului de Stat american, Mike Pompeo, trimiterea unei misiuni pentru organizarea retragerii trupelor americane din Irak, informează site-ul cotidianului Le Figaro.
Germania va retrage o parte a soldaţilor săi staţionaţi în Irak
Armata germană a anunţat marţi retragerea unei părţi a militarilor săi staţionaţi în prezent în Irak pentru misiuni de formare, ei urmând să fie transferaţi în Iordania şi Kuweit din cauza agravării situaţiei din regiune, transmit AFP şi Reuters, citate de Agerpres.
Donald Trump: SUA vor menține trupe în Siria, la cererea Israelului și Iordaniei
Trupe americane vor rămâne în unele zone din Siria, fie la cererea Israelului și Iordaniei, fie pentru a asigura protecția unor instalații petroliere, a declarat președintele SUA, Donald Trump, care anunțase anterior retragerea tuturor forțelor americane din această țară, informează postul BBC News, citat de Mediafax.
Gunoaie în urma militarilor. Deşeuri cu însemnele armatei americane, într-o pădure de lângă Buzău
Descoperire şocantă în apropierea comunei Merei din Buzău. Un activist de mediu a găsit împrăştiate peste tot ambalaje şi deseuri cu însemne ale armatei Statelor Unite. Localnicii spun că în zonă au făcut popas militarii americani care au participat în urmă cu doar câteva luni la un amplu exerciţiu NATO. Responsabilii din Ministerul Apărării nu au făcut nicio declaraţie. Au transmis doar că vor face verificări.
Fregata Regele Ferdinand, 15 ani în serviciul României
Ceremonie specială sâmbătă pentru fregata Regele Ferdinand, care a împlinit 15 ani de când este în serviciul României.
Gabriel Leș, de Ziua Marinei: Regiunea Mării Negre se transformă în spațiu al tensiunilor, al riscurilor
Ministrul Apărării, Gabriel Leș, a spus în discursul său de Ziua Marinei, că poziția strategică a României la frontiera estică a NATO aduce oportunități, dar și provocări pentru forțele navale, subliniind că regiunea Mării Negre se transformă în spațiu al tensiunilor și al riscurilor.
EXCLUSIV Breeze 2019. Zeci de nave de luptă ale NATO se antrenează în largul Mării Negre
La manevrele organizate de Forțele Navale Bulgare participă și două vase de luptă românești. Militarii Alianței simulează scenarii care ar putea să apară în timpul unor confruntări reale. O echipă a TVR a participat la antrenamente. Un reportaj exclusiv de Adelin Petrișor și Relu Calotă.

