NATO îşi sporeşte prezenţa în Afganistan

Reuniune NATO la Bruxelles. Miniştrii Apărării din ţările aliate au discutat despre temele fierbinţi ale momentului, care necesită acţiuni ferme şi solidaritate a Organizaţiei Atlanticului de Nord.

Germania va retrage o parte a soldaţilor săi staţionaţi în Irak

Armata germană a anunţat marţi retragerea unei părţi a militarilor săi staţionaţi în prezent în Irak pentru misiuni de formare, ei urmând să fie transferaţi în Iordania şi Kuweit din cauza agravării situaţiei din regiune, transmit AFP şi Reuters, citate de Agerpres.

Donald Trump: SUA vor menține trupe în Siria, la cererea Israelului și Iordaniei

Trupe americane vor rămâne în unele zone din Siria, fie la cererea Israelului și Iordaniei, fie pentru a asigura protecția unor instalații petroliere, a declarat președintele SUA, Donald Trump, care anunțase anterior retragerea tuturor forțelor americane din această țară, informează postul BBC News, citat de Mediafax.

Gunoaie în urma militarilor. Deşeuri cu însemnele armatei americane, într-o pădure de lângă Buzău

Descoperire şocantă în apropierea comunei Merei din Buzău. Un activist de mediu a găsit împrăştiate peste tot ambalaje şi deseuri cu însemne ale armatei Statelor Unite. Localnicii spun că în zonă au făcut popas militarii americani care au participat în urmă cu doar câteva luni la un amplu exerciţiu NATO. Responsabilii din Ministerul Apărării nu au făcut nicio declaraţie. Au transmis doar că vor face verificări.

Ultima Oră

Cele mai citite