medicină
La ediția #Brilliant din acest final de săptămână, gazda emisiunii, Loredana Negrilă, vă invită la o călătorie autentică în centrul gândirii alături de o personalitate de renume mondial care a ales creierul ca subiect de studiu și de practică, dar mai ales, ca pe cea mai frumoasă destinație a vieții sale: profesorul și medicul neurochirurg Alexandru Vlad Ciurea. Veți afla povestea vieții unui om rar care a pus laolaltă pasiunea pentru neurochirurgie practicată la standarde internaționale în peste cei 50 de ani de carieră și dragostea pentru România, într-un decor al excelenței. Perfecționismul, devotamentul și dedicația i-au fost repere care s-au omogenizat firesc încă de la începutul carierei și care l-au ajutat să atingă performanța în neurochirurgie. Mai mult decât atât, rezolvarea unor cazuri medicale extrem de complicate l-au ajutat să câștige o reputație extraordinară în cele mai căutate centre de neurochirurgie din Europa și Statele Unite ale Americii. Urmăriți un interviu excelent în care pasaje emoționante despre copilăria unui om devenit astăzi reper social se îmbină armonios cu cele despre carieră și sfaturi prețioase de viață.
Politehnica și Medicina - concurență mare, emoții pe măsură, speranțe multe. Calcule pentru viitor
Cinci candidaţi pe loc. Aceasta a fost concurenţa la examenul de admitere organizat luni la Universitatea Politehnica din Bucureşti. Cei mai mulţi absolvenţi de liceu au ales specializarea Automatică şi Calculatoare. Toți speră să devină programatori încă din ultimii ani de facultate şi să câştige 3 mii de euro pe lună. Concurenţă mare este şi la Medicină, unde admiterea se va desfășura la finalul săptămânii.
"Trebuie să găsim doctori, e un fel de luptă pentru spital". Criză fără precedent în sistemul sanitar din Franța. Programul infernal, una dintre cauzele plecării cadrelor medicale
Tot mai multe spitale publice din Franța se plâng de lipsa personalului medical. Medicii și asistentele abia mai fac față programului epuizant, iar criza sanitară a adâncit și mai mult problemele din sistem. Unele spitale au ajuns chiar să închidă serviciile de urgență pe timpul nopții și să ceară ajutor altor spitale, mai puțin aglomerate.
Cursuri de pregătire online şi simularea admiterii, la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Iuliu Haţieganu" din Cluj-Napoca
Universitatea de Medicină şi Farmacie "Iuliu Haţieganu" din Cluj-Napoca a început înscrierile pentru cursurile de pregătire şi examen de simulare a admiterii pentru candidaţii din sesiunea 2022. Pregătirea se va desfășura online, în fiecare sâmbătă din luna aprilie.
A fost inventat bandajul inteligent, care îi transmite medicului date despre starea persoanei rănite
Cercetătorii din Singapore au inventat un bandaj inteligent, care le permite medicilor să țină sub supraveghere rănile cronice ale pacienților de la distanță, printr-o aplicație, fără să-i mai pună pe drumuri.
Rezidențiat. 418 posturi suplimentare alocate domeniului medicină
Locurile alocate în urma concursului de rezidenţiat vor fi suplimentate cu 418 posturi pentru domeniul medicină, informează, vineri, Ministerul Sănătăţii.
Mii de absolvenți de liceu au susținut examenul de admitere la Medicină. Record de candidați la București
Concurenţa la admitere, pentru cei care vor să devină medici, a crescut în pandemie. A fost record de candidaţi - aproape 3.500 - la Universitatea de Medicină şi Farmacie 'Carol Davila' din Bucureşti. Cei admişi vor merge la cursuri faţă în faţă, la toamnă. Ministrul Educaţiei a anunţat că anul acesta vor fi pregătiți peste 6 mii de medici rezidenți în plus față de anul trecut.
TIMIȘOARA | Studenții, nerăbdători să se întoarcă în bănci
Studenții Universității de Medicină și Farmacie Victor Babeș, din Timișoara au început semestrul al doilea al anului universitar 2020-2021 în sistem mixt, față în față și online. Cursurile și seminariile se desfășoară, ca și până acum, online, iar lucrările practice, laboratoarele și stagiile clinice față în față.
A fost înfiinţat Consiliul Naţional al Siguranţei Pacientului
Autoritatea Naţională de Management al Calităţii în Sănătate anunţă înfiinţarea Consiliului Naţional al Siguranţei Pacientului (CNSP), printr-un ordin, care a fost publicat marţi în Monitorul Oficial.

