Sesiune extraordinară de rezidențiat. Candidați revoltați că nu se scot posturi la concurs în spitale. Rafila: Mi se pare o iraţionalitate să avem peste o mie de medici care au devenit specialişti şi ei să nu aibă unde să lucreze

Aproape o mie de absolvenţi din toată ţara au participat în Capitală la sesiunea extraordinară pentru intrarea în rezidenţiat. Concurența a fost de 1,5 pe loc. Printre candidați au fost și mulți medici care nu au unde să se angajeze și care vor să schimbe specialitatea. Oficialii anunţă că, de la anul, vor să mărească procentul posturilor asigurate prin rezidenţiat. O mie de doctori care tocmai au obţinut titlul de specialist sunt şomeri.

Ministrul Sănătății Alexandru Rafila: Telemedicina şi digitalizarea nu vor înlocui medicii şi personalul medical

Serviciile de telemedicină nu vor înlocui vreodată medicii şi personalul medical, întrucât interacţiunea pacientului cu medicul atunci când are o suferinţă este esenţială, a declarat ministrul SănătăţiiAlexandru Rafila, care a participat online la dezbaterea "Ce probleme din sistem poate rezolva digitalizarea Sănătăţii?'', organizată de DC Media Group, potrivit Agerpres.

Oradea: Primul test al unei drone care transportă probe medicale. Zborul a fost fără ''încărcătură''

Pentru prima dată în România, la Oradea, probele recoltate pentru analize vor fi transportate cu drone medicale. Autoritățile locale au făcut o primă demonstraţie cu un aparat fără pilot. A transportat recipientele între două sedii ale Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din oraş. Sistemul aduce mari avantaje - analizele se vor face mai repede, iar transportul va fi mai ieftin.

Ultima Oră

Cele mai citite