George Simion, după întâlnirea cu Veștea: Suntem dispuși să facem eforturi. Vrem să scoatem țara din criză, nu am cerut funcții

22 June 2026, 17:26 (actualizat 22 June 2026, 23:02)

George Simion a declarat, după întâlnirea cu Adrian Veștea că AUR este “dispus să facă eforturi” și că nu au cerut funcții. Liderul AUR nu a spus clar dacă parlamentarii partidului său vor vota sau nu guvernul Veștea. Este o premieră în politica românească – e pentru prima dată când reprezentanții partidelor pro-europene negociază cu cei de la AUR.

Președintele AUR, George Simion, a declarat după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze Guvernul Veștea.

“Avem niște restricții din partea președintelui Republicii, care ne fac să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veștea”, a spus Simion.

Liderul AUR a subliniat că nu a cerut funcții. “Nu am vrut nici deconcentrate, nici ministere, am vrut implementarea soluțiilor despre care AUR vorbește de mult timp”, a adăugat acesta.

George Simion a mai spus că la momentul actual parlamentarii AUR nu au alt mandat decât acela de a ieși din sală la momentul votului de învestitură.

ACTUALIZARE E bine că vedem un prim pas de normalitate. Suntem dispuși să facem eforturi. Vrem să scoatem țara din criză, nu am cerut funcții, am vrut implementarea soluțiilor despre care AUR vorbește de mult timp. Avem un pachet legislativ care trebuie să treacă de Parlament, a declarat George Simion, după întâlnirea cu Adrian Veștea.

Simion a reiterat că președintele Nicușor Dan trebuie suspendat.

În acest moment, parlamentarii AUR nu au mandat să voteze guvernul Veștea, a subliniat liderul AUR.

ACTUALIZARE Adrian Veștea a ieșit, în jurul orei 19.30, de la discuția cu George Simion, avută la sediul AUR. În această seară vom merge la învestire, a anunțat premierul desemnat.

ACTUALIZARE Premierul desemnat a ajuns în jurul orei 18.00 la sediul AUR, unde se întâlnește cu George Simion. Surse politice spun că cei de la AUR ar cere președinția Senatului și Camerei Deputaților.

“Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe Facebook.

Președintele AUR, George Simion, a declarat antetior că Guvernul Veștea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit și a adăugat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul AUR, până la ora 20:00, menționând că cei din AUR sunt dispuși să contribuie la un efort de consens, de reconciliere.

Simion a afirmat într-o conferință de presă că, ”dacă va exista un vot’ pentru această guvernare în seara de luni, parlamentarii AUR vor ieși din sală.

Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul pentru învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, începând cu ora 21:30. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite