ULTIMA EDIȚIE | Viziunea lui Coandă despre cum pot fi valorificate ideile savanților români, adusă în prezent. De la tehnologie la medicină personalizată

Am ajuns să facem cercetare de înaltă performanță într-un secret relativ. Emisiunea "Ultima Ediție" vă propune o privire diferită asupra cercetării românești. Invitații lui Claudiu Lucaci: rectorul Universității de Medicină și Farmacie, academicianul Ioanel Sinescu, și rectorul Universității Politehnice București, Mihnea Costoiu.

Admitere la Medicină. Ce gândesc doctorii de mâine

Lacrimi de bucurie în rândul absolvenţilor de liceu care în ultimii ani s-au pregătit pentru admiterea la medicină. Cei mai mulţi au ieşit fericiţi din sălile de examen, mândri că şi-au îndeplinit visul. Unde vor pune în practică ce i-a învăţat şcoala românească de medicină? Majoritatea nu se feresc de opţiunea de a rămâne în ţară. Dar, în anumite condiţii.

Facultățile de Medicină și Farmacie scot la concurs peste 9000 de locuri. În ultimii ani, jumătate dintre absolvenţi au părăsit România

Stau la cozi cu sutele ca să devină medici și spera că până vor termina facultatea vor avea suficiente motive să rămână în țară. Tinerii care își depun dosarele zilele acestea la Universitățile de Medicină sunt mai optimiști, după ce au văzut că salariile din sistem au crescut. Și mulți nu-și mai propun din start să plece peste hotare. Până acum, statisticile au arătat că peste o treime dintre absolvenţi au ales să îngrijească bolnavii altora.

Medicii Spitalului Militar din Pitești oferă consultații gratuite în sate din Argeș, Dâmbovița și Vâlcea

Zeci de localnici din comuna Brăduleţ, din Argeș, au avut o mare surpriză, când au aflat că pot primi consultații gratuite la doctor și încă aproape de casă. Au fost investigați gratuit de medicii Spitalului Militar din Pitești, care au ridicat un spital de campanie chiar în sat. Caravana consultațiilor gratuite va continua până în luna decembrie.

EXCLUSIV Izolaţi în România. Medicii militari din Timișoara au consultat locuitorii unor cătune uitate

Departe de lume, în câteva cătune din Caraş-Severin, oamenii n-au ajuns la medic de zeci de ani. Mulţi sunt la vârsta când bolile nu-i mai ocolesc. Şi nimeni până acum n-a venit să le găsească leac pentru suferinţele care-i macină. Până acum, 30 de medici şi asistente, de la Spitalul Militar Timişoara, au urcat până la ei şi au fost ca o binecuvântare. Oamenii şi-au spus ofurile, iar medicii au căutat să-i aline şi să-i îndrume. O acţiune care a avut loc în urma parteneriatului dintre 'Izolaţi în România', Spitalul Militar din Timişoara şi Mitropolia Banatului.

Ultima Oră

Cele mai citite