medici
80 de angajați care lucrează în urgență la Spitalul Județean din Craiova vor pleca în concediu de odihnă în luna noiembrie. Conducerea spitalului spune că solicitările angajaților au fost aprobate, deși unitatea se confruntă cu deficit de personal.
Ultima zi de înscrieri la rezidențiat. Guvernul vrea să îi angajeze pe toți medicii care promovează examenul
Pandemia de coronavirus ar putea modifica rezidenţiatul din acest an. Premierul Ludovic Orban spune că ar putea fi angajați toți medicii care vor promova acest examen, întrucât spitalele se confruntă cu un deficit de personal. În timp ce sute de specialişti au ales să plece la muncă în spitalele din străinătate, la noi vin să se perfecţioneze și chiar rămân să profeseze medici din Republica Moldova. În mai puţin de o lună, va avea loc concursul de rezidenţiat, iar la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Gr. T. Popa" din Iaşi sunt şi anul acesta dosare peste numărul de locuri disponibile.
Focar de coronavirus la Spitalul Clujana: 5 medici şi 7 asistente s-au infectat
Un focar de COVID-19 a fost depistat la Spitalul Clujana din Cluj-Napoca, unde cinci medici și șapte asistente au fost confirmați cu noul coronavirus, a informat luni Prefectura Cluj.
Sanitas continuă protestele, după ce autoritățile au cerut "un răgaz" la negocieri
Federația Sanitas anunță că sindicaliștii din Sănătate vor continua protestele începute în 7 octombrie, când au fost în grevă japoneză, după ce autoritățile au cerut "un răgaz" la negocieri.
Noi reguli de internare pentru pacienții cu forme ușoare de COVID-19. Asimptomaticii ar putea fi evaluați la domiciliu de medicii de familie
Autorităţile spun că medicii de familie ar putea fi trimişi acasă la pacienţii COVID-19, fără simptome, pentru a-i evalua şi pentru a nu mai aglomera astfel spitalele. Oficialii vorbesc şi despre plăţi suplimentare, acordate medicilor de familie, pentru expunerea la risc. Doctorii se plâng însă ca vor fi trimişi la luptă fără arme şi fără protecţie.
Medicii de familie implicați în tratarea bolnavilor de COVID-19 ar putea primi bani în plus
După ce doctorii s-au plâns că nu au mijloacele necesare pentru a-i îngriji pe bolnavii de COVID-19 care vor rămâne acasă, premierul, Ludovic Orban, spune că va discuta cu reprezentanții medicilor de familie și cu ministrul Sănătății pentru a stabili niște reguli mai clare și anumite beneficii.
Epuizați, dar zi și noapte alături de pacienți | Un reportaj din inima secţiei ATI a Spitalului Victor Babeş din Timişoara
În spitalele COVID din ţară, medicii şi asistenţii sunt extenuaţi. De la începutul pandemiei, lucrează continuu, fără concedii sau zile libere. Şi cu toţii ştiu că lunile care vor urma vor fi, probabil, şi mai grele decât cele pe care le-au trăit până acum. Urmăriţi un reportaj din inima secţiei ATI a Spitalului Victor Babeş din Timişoara realizat Adriana Pinti şi Mihai Pinti.
Sindicaliștii Sanitas, în grevă japoneză. Ei spun că salariații sunt epuizați fizic și psihic, sunt discriminați și expuși disprețului public
Membrii Federaţiei SANITAS declanşează miercuri la nivel naţional greva japoneză, o formă de protest care nu presupune întreruperea activităţii, a anunțat organizația sindicală din sănătate. Sindicaliștii vor să tragă un semnal de alarmă cu privire la faptul că nu le sunt respectate drepturile de natură salarială și de protecție de la locul de muncă.
Reintroducerea cardului de sănătate e contestată de pacienți și medicii de familie
Reintroducerea obligativităţii cardului de sănătate îi surprinde atât pe pacienţi, cât si pe medicii de familie. Cei mai mulţi spun că măsura nu se justifică acum, în plină pandemie, pentru că va duce la aglomerarea sălilor de aşteptare şi la creşterea riscului de infectare. În plus, blocajele binecunoscute ale sistemului informatic vor pune iar la încercare nervii tuturor.

