medici
Primele doze de vaccin au fost administrate, duminică, cadrelor medicale din cele 10 spitale aflate în linia întâi anticovid. De aproape un an, acești oameni duc o lupta grea cu un inamic nevăzut, extrem de periculos. Au sperat în toată această perioadă că se va găși la un moment dat un instrument eficient care să distrugă virusul si să ne ajute să revenim la normalul de dinainte de pandemie.
Acuzaţii grave la adresa medicilor de la unitatea de primiri urgenţe a Spitalului Judeţean Galaţi: un pacient ar fi fost lăsat 30 de ore pe o targă, fără niciun ajutor
Familia unui bărbat de 86 de ani le reproşează cadrelor sanitare că timp de 30 de ore acesta a fost ţinut pe o targă, fără să primească niciun ajutor, până la venirea rezultatelor COVID. Acum, bătrânul se află la reanimare, cu şanse minime de supravieţuire.
Mesaj de la medici. Sărbătorile să îi găsească pe toți românii sănătoși și uniți în fața acestui război cumplit care a afectat viața tuturor
Suntem în Ajunul Crăciunului și se fac ultimele pregătiri pentru această mult așteptată sărbătoare, chiar și acum în vreme de pandemie. Alături de pacienţi, care au avut cel mai mult de suferit în această perioadă, au fost medicii, care au un mesaj pentru noi în această perioadă.
Medicul Radu Țincu: Varianta virusului care a fost mutată este în continuare cu aceeași proteină de suprafață pentru care a fost creat vaccinul
Noul coronavirus va suferi mai puține mutații, așa cum este tulpina din Marea Britanie, dacă va exista o acoperire vaccinală mare și vom respecta cu strictețe regulile de protecție.
Telefonul pacienților la Spitalul Județean din Slatina. Familiile acestora pot afla informații despre starea de sănătate a bolnavilor
Familiile pacienților cu COVID- 19 internați la Spitalul Județean din Slatina pot afla de acum înainte mai ușor despre starea de sănătate a bolnavilor. Un medic psiholog va transmite informații generale despre bolnav, iar medicii infecționiști vor oferi date despre evoluția stării de sănătate a acestuia. Fiecare medic va avea inclusă în program o oră pentru această activitate.
Copiii cu afecțiuni hemato-oncologie de la spitalul Louis Țurcanu din Timișoara au nevoie de sânge
SARS Cov2 nu afectează doar sănătatea celor infectați. Indirect, are efecte și asupra celor care suferă de alte afecțiuni. Spre exemplu asupra copiilor cu boli hemato-oncologice care au constant nevoie de sânge și în cazul cărora, dacă nu s-ar face eforturi uriașe pentru acoperirea necesarului, consecințele ar fi deosebit de grave.
Spitalul din Sibiu vrea să dubleze numărul medicilor infecționiști
Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu angajează trei medici infecționiști, care să îi ajute pe cei doi existenți să facă față numărului mare de cazuri de COVID-19.
Criza de personal medical la secţiile ATI este răspândită în toată Europa
Numărul medicilor de Terapie Intensivă a rămas constant din martie şi până acum în România: 1159 de medici, arată raportul Societăţii Române de Anestezie şi Terapie Intensivă. România nu e singura țară în care lipsa personalului medical duce oamenii din sistem la epuizare.
Sistemul medical, sub presiunea valului de pacienți infectați cu SARS-COV-2: Pacienții de la ”Matei Balș” sunt tratați inclusiv pe holuri
Sistemul medical din România se îndoaie sub presiunea valului de pacienți infectați cu SARS-COV-2. Multe spitale sunt pline până la refuz, iar medicii nu mai pot trata, așa că totul pare ca la război. Astfel de imagini tulburătoare au fost suprinse de un pacient pe holurile Institutului de boli infecțioase ”Matei Bals” din Capitală.

