medicamente
Disperați, bolnavii postează mesaje în continuare, dar funcționarii din Ministerul Sănătății nu le mai răspund. În octombrie 2016, când a fost lansat site-ul, autoritătile promiteau că, în cel mult patru zile, va fi evaluată fiecare situație, iar în 7 zile vor fi anunțate măsurile pentru rezolvarea problemei.
Întoarcerea la natură. Tot mai mulți români încearcă să se tratreze cu plante medicinale
Le consumăm sub formă de ceaiuri sau tincturi. Plantele medicinale fac parte, din ce în ce mai mult, din stilul de viaţă al românilor. Cei care le cultivă şi le ştiu toate secretele îi sfătuiesc pe oameni să ceară şi sfatul medicului, înainte de a începe orice tratament naturist.
Costuri subevaluate în sistemul sanitar. Tratamentele și operațiile sunt decontate la prețuri și de cinci ori mai mici
Situațiile în care pacienții sau rudele lor cumpără medicamente și materiale sanitare pe timpul internării ascunde o problemă cronică: tratamentele și operațiile sunt mult subevaluate de Casa de Asigurări. Uneori diferența dintre costul real și cel decontat este și de 5 ori mai mare, iar bolnavul suportă consecințele.
Producătorii de medicamente avertizează că peste 2.000 de medicamente riscă să dispară de pe piață din cauza taxei clawback
Producătorii de medicamente spun că peste 2.300 de tratamente nu se vor mai găsi pe rafturile farmaciilor, în curând. 60% dintre ele costă mai puţin de 25 de lei. Autorităţile spun că au la dispoziţie mijloace legale ca să asigure accesul pacienţilor la medicamente. La mijloc sunt pacienţii care deja se plâng că le e greu să-şi găsească pastilele care îi ajută să lupte cu bolile.
Pensionarii cu venituri de până la 900 lei beneficiază, de la 1 iulie, de medicamente compensate în proporție de 90%
Crește numărul pensionarilor care pot beneficia de medicamente compensate în proporție de 90%. Guvernul a decis că, din 1 iulie, măsura se va aplica și pentru cei care au pensii și indemnizații sociale de până la 900 de lei pe lună.
Bătaie pentru Agenţia Europeană a Medicamentului. România trebuie să finalizeze dosarul de candidatură în câteva zile
România îşi pregăteşte candidatura pentru găzduirea sediului Agenţiei Europene a Medicamentului deşi, potrivit surselor, Franţa va fi desemnată câştigătoare. Dacă îi vom convinge, totuşi, pe liderii europeni, sediul ar urma să fie, cel mai probabil, în Pipera. Preşedintele ţării, Klaus Iohannis, a declarat că s-ar fi aşteptat ca Guvernul să se mişte mai rapid.
Statul român face economii când e vorba de viața propriilor cetățeni. Medicii sunt nevoiți să le dea pacienților doze mai mici
De multe ori, în spitalele din România pare că supravieţuieşte cine are noroc. Fondurile pentru tratarea pacienţilor care ajung la Terapie Intensivă sau în unităţile de primiri urgenţe sunt mult mai mici decât anul trecut, iar medicii nu au medicamente suficiente. Deci sunt obligaţi să le dea bolnavilor - adulţi şi copii - doze mai mici decât ar trebui. Ministerul Sănătăţii păstrează tăcerea.
Taxa clawback mărită pune în pericol multe tratamente, spun producătorii. CNAS promite că problema va fi rezolvată luna aceasta
În timp ce românii trec graniţa pentru tratamentele care lipsesc din ţară, vin noi veşti cu fiori pentru bolnavi. Şi alte medicamente ieftine şi chiar fără alternativă riscă să dispară fiindcă a crescut taxa clawback, spun producătorii. E taxa prin care ei plătesc tot ce se consumă peste bugetul pentru medicamente.
Românii nu găsesc medicamente și vaccinuri în țară, așa că merg la vecinii bulgari
Criza medicamentelor i-a adus la disperare pe bolnavii români. Sute de medicamente vitale nu se mai gasesc în spitalele şi farmaciile de la noi, asa ca pacienţii se duc la vecinii bulgari, unde găsesc tratamentele de care au nevoie, și încă la prețuri rezonabile. Părinții iau din Bulgaria vaccinuri pentru copiii lor, pentru că statul român e incapabil să asigure stocuri suficiente pentru imunizarea tuturor bebeluşilor. Un reportaj în exclusivitate, filmat de jurnaliştii TVR în mai multe farmacii din Ruse.

