Trafic cu medicamente oncologice. Suspecţi arestaţi preventiv

De la o răfuială între găşti s-a ajuns la anihilarea unei reţele de traficanţi de medicamente. Poliţiştii şi-au dat seama că este ceva în neregulă, după ce o persoană care acuza că a fost bătută a devenit subit..."amnezică ". Aşa că, acum, atât victima, cât şi agresorii au fost audiaţi de poliţie. O parte dintre ei sunt arestaţi preventiv.

Tone de medicamente expirate, aruncate într-o pădure din judeţul Gorj

Tone de medicamente au fost găsite aruncate într-o pădure din localitatea Motru, judeţul Gorj. Pastilele sunt dintre cele folosite pentru afecţiuni psihice. Este vorba despre pilule care presupun un regim special. Printre medicamente au fost descoperite şi antibiotice. Au fost descoperite, întâmplător, de un localnic. Din primele cercetari, deşeurile provin de la un depozit farmaceutic, intrat acum în vizorul autorităţilor.

Controversa ieftinirii medicamentelor. Companiile farmaceutice ameninţă că vor retrage mai multe produse

Mii de bolnavi din ţară ar putea rămâne fără tratament. Un scenariu posibil, în cazul în care Ministerul Sănătăţii îşi menţine intenţia de a ieftini cu 35 la sută medicamentele, de la 1 martie. Unele vor fi pur şi simplu retrase de pe piaţă, pentru că producătorii rămân fără profit. Ministerul Sănătăţii promite însă că nu se va ajunge în această situaţie.

Fără vaccin anti-hepatită B până în 2018. Peste 300 de medicamente şi vaccinuri lipsesc sau vor fi retrase de tot

Vaccinul împotriva hepatitei B va lipsi din România până în ianuarie 2018. Lipsesc şi alte vaccinuri şi peste trei sute de medicamente. Companiile farmaceutice au anunţat că vor retrage de tot de pe piaţă aproape 100 de produse. Şi avertizează că încă 800 de mii de bolnavi pot rămâne fără tratament, dacă se aplică ieftinirea de 35% promisă de guvern.

Ultima Oră

Cele mai citite