Liber la exportul paralel de medicamente. Legea, contestată de pacienți, merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis

Companiile care deţin farmacii pot avea în portofoliu şi firme distribuitoare de medicamente, potrivit unei legi adoptate de parlament. Pacienţii se tem că, astfel, firmele vor putea inventa scheme prin care să retragă unele medicamente din farmacii şi să le trimită la export, la preţuri mult mai mari. Cu toate că asemenea manevre ar fi ilegale.

Zeci de voluntari testează medicamente noi la Iaşi. Cei mai mulţi sunt studenţi

Acceptă să fie folosiţi în scopuri ştiinţifice. Sunt tinerii care, săptămânal, trec pragul Centrului de Evaluare a Medicamentului de la Antibiotice Iaşi. Cercetătorii testează pe ei diverse pastile, înainte ca acestea să fie autorizate şi să iasă pe piaţă. Cei mai mulţi doritori sunt studenţi care, pe lângă bani, primesc şi analize medicale gratuite. Medicii spun că sănătatea lor nu e nicio secundă în pericol din cauza acestor teste.

Prețul medicamentelor inovative va scădea cu 35% atunci când le expiră patentul

Medicamentele care vor ieşi de sub patent şi vor putea fi copiate se vor ieftini cu 35 la sută. Este vorba de pastile destinate tratării tuturor bolilor. Apar modificări şi pentru medicamentele care au ieşit deja de sub patent. În schimb, preţul vaccinurilor va creşte. Ministrul Sănătăţii susţine că a fost asigurat de producători că nu-şi vor retrage pastilele din România, dar asociaţiile de pacienţi se tem că nu vor avea acces în continuare la tratamentele care îi ţin în viaţă.

Ultima Oră

Cele mai citite