medicamente
Vă pot face mai mult rău decât bine. Avertismentul vine din Franța: lista celor 60 de medicamente de care se abuzează a fost publicată într-o revistă care protejează drepturile consumatorilor.
Pacienții cu imunodeficienţă primară sunt în pericol. Imunoglobulina lipseşte din aproape toate spitalele
Sute de pacienţi diagnosticaţi cu imunodeficienţă primară sunt în pericol să moară. Tratamentul care îi ajută să lupte cu boala lipseşte din aproape toate spitalele. Printre ei sunt mulţi copii pentru care medicii nu au soluţii cu toate că, potrivit legii, imunoglobulina ar trebui asigurată de stat. Companiile care produc tratamentul obţinut din plasmă umană s-au retras de pe piaţa din România din cauza preţului mic. Ministerul promite că va rezolva problema.
Autoritățile sanitare din Marea Britanie: Pacienţii au nevoie de mai multă odihnă, nu de mai multe antibiotice
Pacienţii au nevoie de mai multă odihnă, nu de mai multe antibiotice, spun autorităţile sanitare din Marea Britanie, care trag un semnal de alarmă în privinţa tratamentelor comune. Responsabilii din sistemul de sănătate din Regat afirmă că suntem în pragul unei aşa-numite ere post-antibiotice.
Medicii avertizează cât este de periculoasă medicația inhalatorie pentru copii, fără recomandarea specialiștilor
Odată cu bolile care apar în sezonul rece s-a lansat şi un nou trend în materie de medicamente luate după ureche. Pe lângă consumul de antibiotice, de câţiva ani, medicii se plâng de o adevărată "epidemie"de medicaţie inhalatorie, care face mai mult rău decât bine. Cei mai mulţi nu ştiu că îşi expun astfel copiii la pericole.
Românii se plâng că farmaciștii le recomandă numai medicamente foarte scumpe
Sezonul răcelilor este o mană cerească pentru farmacii. Bolnavii se plâng că farmaciştii le recomandă medicamente care costă de două sau chiar trei ori mai mult decât unele cu aceeaşi substanţă activă şi aceleaşi rezultate. Astfel, românii ajung să dea sute de lei pe pastile pentru febră, tuse şi durere de gât.
Nouă medicamente noi pe lista celor compensate sau gratuite
Nouă medicamente de ultimă generaţie intră pe lista celor compensate sau gratuite, printr-o hotărâre de guvern. Sunt tratamente pentru afecţiuni oncologice, dermatologice, cardiovasculare, HIV şi diabet.
Bolnavii pot primi despăgubiri dacă au fost puși șă-și cumpere medicamente în timpul internării
Mai puţin de zece la sută dintre românii spitalizaţi îşi recuperează banii daţi pe medicamente, estimează asociaţiile de pacienţi. Teoretic, ar trebui ca, în timpul internării, bolnavii asiguraţi să primească gratuit medicamente şi materiale sanitare. Dacă sunteți puşi să cumpărați tratamentul, trebuie să știți că aveți dreptul să fiți despăgubiți. Cei mai mulți pacienți români nu știu însă că au acest drept.
25 septembrie, Ziua Mondială a Farmacistului
Începând cu anul 2000, la inţiativa Federaţiei Internaţionale a Farmaceuticelor, la data de 25 septembrie, în întreaga întreaga lume se sărbătorește Ziua Internaţională a Farmacistului.
Noi tratamente vor fi incluse pe lista medicamentelor compensate. Producătorii se tem că banii vor fi luați din taxa clawback
Una caldă, una rece pentru bolnavii care depind de anumite medicamente. Ministerul Sănătății introduce pe lista de compensate și gratuite noi tratamente pentru afecțiuni oncologice, dermatologice, cardiovasculare, HIV şi diabet. În schimb, producătorii atrag atenția că peste două mii de medicamente vor dispărea din farmacii și spitale.

