Pacienții cu imunodeficienţă primară sunt în pericol. Imunoglobulina lipseşte din aproape toate spitalele

Sute de pacienţi diagnosticaţi cu imunodeficienţă primară sunt în pericol să moară. Tratamentul care îi ajută să lupte cu boala lipseşte din aproape toate spitalele. Printre ei sunt mulţi copii pentru care medicii nu au soluţii cu toate că, potrivit legii, imunoglobulina ar trebui asigurată de stat. Companiile care produc tratamentul obţinut din plasmă umană s-au retras de pe piaţa din România din cauza preţului mic. Ministerul promite că va rezolva problema.

Românii se plâng că farmaciștii le recomandă numai medicamente foarte scumpe

Sezonul răcelilor este o mană cerească pentru farmacii. Bolnavii se plâng că farmaciştii le recomandă medicamente care costă de două sau chiar trei ori mai mult decât unele cu aceeaşi substanţă activă şi aceleaşi rezultate. Astfel, românii ajung să dea sute de lei pe pastile pentru febră, tuse şi durere de gât.

Bolnavii pot primi despăgubiri dacă au fost puși șă-și cumpere medicamente în timpul internării

Mai puţin de zece la sută dintre românii spitalizaţi îşi recuperează banii daţi pe medicamente, estimează asociaţiile de pacienţi. Teoretic, ar trebui ca, în timpul internării, bolnavii asiguraţi să primească gratuit medicamente şi materiale sanitare. Dacă sunteți puşi să cumpărați tratamentul, trebuie să știți că aveți dreptul să fiți despăgubiți. Cei mai mulți pacienți români nu știu însă că au acest drept.

25 septembrie, Ziua Mondială a Farmacistului

Începând cu anul 2000, la inţiativa Federaţiei Internaţionale a Farmaceuticelor, la data de 25 septembrie, în întreaga întreaga lume se sărbătorește Ziua Internaţională a Farmacistului.

Noi tratamente vor fi incluse pe lista medicamentelor compensate. Producătorii se tem că banii vor fi luați din taxa clawback

Una caldă, una rece pentru bolnavii care depind de anumite medicamente. Ministerul Sănătății introduce pe lista de compensate și gratuite noi tratamente pentru afecțiuni oncologice, dermatologice, cardiovasculare, HIV şi diabet. În schimb, producătorii atrag atenția că peste două mii de medicamente vor dispărea din farmacii și spitale.

Ultima Oră

Cele mai citite