Producătorii de medicamente amenință din nou! Sute de terapii nu vor mai fi aduse dacă se emite un ordin pregătit de M. Sănătății

După drama cu lipsa imunoglobulinei, experții din Sănătate atrag atenția că problemele se vor înmulți în perioada următoare. Aproape un milion de pacienți ar putea rămâne fără medicamente. De vină ar fi un ordin pregătit de Ministerul Sănătății, prin care s-ar dori o nouă reducere a prețurilor medicamentelor. Dacă va fi adoptat, producătorii amenință că nu vor mai aduce în România sute de terapii.

Măsuri împotriva pastilelor contrafăcute. Cutiile de medicamente vor avea un cod unic de identificare

De anul viitor, toate cutiile de medicamente vor fi inscripţionate cu coduri unice. În plus, vor avea dispozitive de protecție care vor permite verificarea integrității fizice a ambalajului. Astfel, nu vor mai ajunge la pacienţi medicamente contrafăcute. Farmaciştii spun însă că nu vor mai putea să vândă doar câteva medicamente dintr-o cutie, decizie care îi va afecta pe mulţi pacienţi.

Apar semnele unei crize a medicamentelor. Facturile neachitate ar putea bloca aprovizionarea cu medicamente a farmaciilor

Semnal de alarmă tras de farmaciştii bucureşteni: pacienţii riscă să rămână fără tratamente pentru că statul nu a avut bani să deconteze toate rețetele eliberate în decembrie 2017. Astfel, farmaciștii nu pot plăti acum furnizorilor și distribuitorilor banii pe medicamentele deja achiziționate și vândute și nu pot face noi comenzi. În lipsa unei soluții rapide, bolnavii sunt cei care vor avea de suferit. Autoritățile promit însă că nu vor exista probleme.

Traficanți de medicamente pe internet. 14 persoane au fost reținute

Procurorii DIICOT, ajutați de autoritățile din Statele Unite ale Americii, au pus capăt unei afaceri ilegale cu medicamente. În urma audierilor au fost reținute 14 persoane iar față de trei persoane a fost luată măsura controlului judiciar. Vineri vor fi prezentați în fața instanței cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Criza imunoglobulinei. Un adolescent cu imunodeficiență primară a încercat să se sinucidă

Lipsa imunoglobulinei a dus la gesturi extreme: un adolescent bolnav a încercat să se sinucidă, a povestit cu lacrimi în ochi medicul care îl îngrijește. La Guvern a avut loc o întâlnire de urgență: ministrul Sănătății a primit ultimatum o săptămână, ca să rezolve problema. Iar taxa pentru medicamentele din gama imunoglobulinei a fost suspendată.

Scandalul imunoglobulinelor. Pacienții cu imunodeficiență primară sunt disperați că nu au tratament

E în continuare criză pe piața medicamentelor esențiale pentru bolnavii cu probleme grave de imunitate, după ce o femeie a murit dîn cauza lipsei tratamentului vital. Compania Națională Unifarm a livrat, azi-noapte, peste o mie de doze de imunoglobuline, comandate de mai multe spitale din țară. Dar dozele nu sunt recomandate pentru imunodeficiență primară. Între timp, fostul şi actualul ministru al sănătăţii se războiesc pe Facebook.

Ultima Oră

Cele mai citite