medicamente
Farmacişti din toată ţara atrag atenţia că România se confruntă cu o situaţie fără precedent. Suntem în plin sezon al infecţiilor respiratorii acute, iar de pe piaţă lipsesc antibioticele, în special cele pentru copii.
Ministerul Sănătății extinde lista de medicamente gratuite și compensate, de la 1 decembrie, pentru mai multe boli, între care Parkinson, cancer, amiotrofie spinală musculară
De la 1 decembrie, Ministerul Sănătăţii extinde lista de medicamente gratuite şi compensate. Este vorba despre 21 de molecule noi, pentru cei cu afecţiuni oncologice, Parkinson, insuficienţă cardiacă, boli endocrine şi metabolice, afecţiuni pulmonare cronice, angioedem ereditar şi amiotrofie spinală musculară, anunță Ministerul Sănătății într-un comunicat.
Farmaciștii independenți cer amnistie fiscală. Trebuie să prezinte Casei documente financiar-contabile pe ultimii 7 ani, pentru a se stabili ce sume trebuie restituite
Mii de farmacisti cer o amnistie fiscală pentru a evita falimentul. Ei spun că, dacă vor restitui bani pentru reţete compensate pe 7 ani, nenumăraţi pacienţi vor rămâne fără medicamente. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate e obligată să recupereze sume pentru milioane de facturi, după o decizie a Curţii de Conturi, confirmată în instanţă. Farmaciştii spun că nu au greşit, dar sunt victime ale unei legislaţii incoerente. Plenul Senatului a avizat deja exonerarea de plată pentru doi ani, dar deputaţii au ultimul cuvânt.
Producătorii interni cer schimbarea politicii de prețuri la medicamente. Aceștia fac livrări către alte țări care pregătesc stocuri strategice
Producătorii din industria farmaceutică națională solicită guvernanților să schimbe politica de prețuri la medicamente. Dacă producerea medicamentelor ieftine devine nerentabilă, apare necesitatea importurilor mai scumpe, atrag atenția fabricanții.
Farmaciile și distribuitorii de medicamente, în vizorul Consiliului Concurenței
Farmaciile şi distribuitorii de medicamente au intrat în vizorul Consiliului Concurenţei. Există suspiciuni că pacienţii au de suferit și nu au acces suficient la unele medicamente.
Producătorii europeni de medicamente generice ar putea reduce producţia, din cauza creşterii facturilor la energie
Producătorii europeni de medicamente generice au avertizat că ar putea înceta să mai producă anumite medicamente generice ieftine, din cauza creşterii costurilor la electricitate, şi în paralel au cerut revizuirea modului de stabilire a preţurilor, aceasta fiind ultima industrie care cere ajutor în contextul agravării crizei energetice, transmite Reuters.
Medicamentele expirate şi cele neutilizate se consideră deşeuri periculoase
Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, marţi, un proiect de lege potrivit căruia medicamentele expirate şi cele neutilizate sunt încadrate ca deşeuri periculoase, relatează Agerpres.
Intervenții chirurgicale amânate în spitale, din cauza lipsei unui medicament care costă 25 de lei
În multe spitale se prelungeşte criza unui medicament care a dus la sistarea operaţiilor. 25 de lei - atât costă și trebuie administrat pacienților, după anestezie. Ministrul Sănătății a anunțat că a făcut o achiziţie de urgenţă pentru o perioadă scurtă de timp, dar deocamdată în unele unități medicale se fac deja doar intervenții chirurgicale de urgență. Pacienții cu boli cronice sunt lăsaţi să aștepte.
Scumpire record a medicamentelor în ultimii 12 ani. Medicamentele ieftine produse în România ar putea să dispară de pe piață
Situație îngrijorătoare în ceea ce priveşte preţurile medicamentelor. Acestea au crescut extrem de mult în ultimele luni din cauza costurilor mari de producție. Oamenii dau acum dublu pe unele pastile, iar spitalele cheltuiesc chiar și cu 40 la sută mai mult pe ele.

