Atunci când Ignasi Biosca-Reig a auzit că este o criză de Amoxicilină în Spania a introdus un nou schimb la fabricile de medicamente ale companiei pe care o conduce, în ideea de a majora producţia acestui popular antibiotic, însă câteva schimburi suplimentare este tot ce a putut face, transmite Reuters.
Românii sunt mai relaxaţi după crizele din pandemie şi nu-şi mai fac atâtea stocuri de medicamente şi suplimente, mai ales că se şi scumpesc pe zi ce trece. Un studiu recent arată că 6 din 10 români nu au provizii de pastile acasă. Şi tot atâţia obişnuiesc să ia suplimente alimentare. Dar apelează şi la leacuri precum usturoiul sau la ţuica fiartă, împotriva răcelii şi gripei.
Medicamentele nu au același efect pentru fiecare persoană. Dacă un tratament este adaptat la ADN-ul pacientului, însă, este mai eficient, iar riscul de efecte secundare scade cu o treime. Asta au descoperit cercetătorii unei Universități olandeze care au creat un card de sănătate care îi ajută pe medici și farmaciști să ofere cele mai bune scheme de tratament.
Ministerul Sănătăţii anunță că a publicat în transparenţă decizională un proiect de hotărâre de Guvern care permite introducerea a opt noi molecule pe lista medicamentelor compensate şi gratuite pentru tratamentul pacienţilor cu afecţiuni oncologice, cu diabet zaharat şi cu boli rare.
Comisia Europeană a avizat favorabil solicitarea României privind adoptarea în procedură de urgenţă a suspendării temporare a distribuţiei în afara ţării a anumitor medicamente din categoria antibiotice şi antitermice cu administrare orală, a informat, joi, Ministerul Sănătăţii într-un comunicat de presă.
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat, miercuri, că nu există probleme în spitale în contextul cazurilor tot mai numeroase de gripă şi alte infecţii virale respiratorii, iar secţiile destinate pacienţilor cu această patologie sunt ocupate în proporţie de câteva procente.
Nu avem o criză a medicamentelor, însă producătorii cer prețuri mai mari pentru pastile. Este concluzia celor trei zile de discuții de la Ministerul Sănătății. Problemele în aprovizionarea farmaciilor au apărut pentru că materia primă s-a scumpit brusc, susțin producătorii medicamentelor generice.
Academia Americană de Pediatrie (AAP) a recomandat luni folosirea medicamentelor pentru slăbit la copii cu vârste peste 12 ani pentru tratamentul obezităţii, fenomen care afectează circa 14,4 milioane de copii şi adolescenţi din Statele Unite şi care poate duce la probleme de sănătate grave, potrivit Agerpres.
Nu avem o criză de Paracetamol și Ibuprofen în România. Concluzia este a a ministrului Sănătăţii, după întâlnirea cu producătorii de medicamente. Iată ce au spus şi aceştia, legat de criza de pe piață: