Oamenii de ştiinţă din Marea Britanie fac pregătiri pentru viitoarea pandemie - ”Facem cercetări pentru a înţelege pericolele, iar când ne vom confrunta cu ele, să le putem ţine imediat sub control”

În Anglia, într-o bază militară ferită de ochii lumii, oamenii de ştiinţă fac pregătiri pentru viitoarea pandemie. Nu se ştie cu ce fel de virus ne vom confrunta - dar savanţii englezi fac cercetări pentru a fi, dacă se poate, cu un pas înaintea "bolii X" - aşa a fost denumită următoarea pandemie.

Economia Chinei a înregistrat o creştere de doar 3% în 2022

China, a doua economie mondială, a înregistrat în 2022 unul dintre cele mai slabe ritmuri de creştere în aproape o jumătate de secol, deoarece activitatea economică în trimestrul patru al anului trecut a fost sever afectată de restricţiile introduse pentru stoparea pandemiei şi de declinul prelungit al pieţei imobiliare, sporind presiunile asupra autorităţilor de la Beijing de a adopta în 2023 noi măsuri de stimulare, potrivit Agerpres.

Presiune tot mai mare pe spitale și pe personalul medical, din cauza îmbolnăvirilor de Covid. În unele unități deja s-au ocupat toate paturile ATI

Este a treia zi consecutivă cu peste 30 de mii de infectări anunţate de autorităţi. Iar acest lucru înseamnă presiune tot mai mare pe spitale şi personalul medical. Sunt peste 500 de bolnavi care au fost internaţi în ultima zi. Iar în unele spitale deja s-au ocupat toate paturile ATI. Şi aceasta, în condiţiile în care 60 dintre suferinzi s-au stins de ieri până astăzi.

Presiune în creștere pe spitale, mai ales în cele cu focare Covid. Autoritățile au început să detașeze personal între unitățile sanitare

Încă o zi cu zeci de mii de infectări depistate. Din peste o sută de mii de teste, aproape 32 de mii sunt pozitive. Oficialii nu exclud ca săptămâna viitoare să avem 40 de mii de infectări pe zi şi să depăşim o mie de cazuri la ATI. Deja s-au triplat solicitările de transfer pentru pacienţii în stare gravă fără loc și se fac tot mai multe detaşări de personal.

Premierul Nicolae Ciucă a discutat cu sindicatele despre măsuri de prevenire şi combatere a pandemiei, condiţii de muncă şi salarizare

Prim-ministrul Nicolae Ciucă a avut, joi, un dialog cu lideri ai centralelor şi federaţiilor sindicale din România, la care au participat miniştrii Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, Sănătăţii, Alexandru Rafila, Finanţelor, Adrian Câciu, şi Muncii, Marius Budăi. Potrivit unui comunicat al Guvernului, discuţiile, care au avut loc în format hibrid, au vizat măsurile de prevenire şi combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, condiţiile de muncă şi salarizarea.

Prim-ministrul Nicolae Ciucă: Implicarea medicilor de familie în testarea, în tratamentul anti-COVID şi în informarea privind vaccinarea - măsuri de combatere a valului 5

Premierul Nicolae Ciucă a declarat, joi, că implicarea medicilor de familie în extinderea capacităţii de testare a pacienţilor, în aplicarea tratamentului şi monitorizarea persoanelor cu forme uşoare de COVID-19, precum şi în informarea cetăţenilor cu privire la vaccinare constituie măsuri care se impun pentru a face faţă valului 5 al pandemiei.

OMS lansat un avertisment de sărbători și a sfătuit oamenii să-și anuleze planurile de Crăciun în contextul valului de noi îmbolnăviri

Avertismentul Organizației Mondiale a Sănătății vine în condițiile în care tulpina Omicron se răspândește cu rapiditate, inclusiv printre persoanele vaccinate. Se înmulțesc și măsurile restrictive: în Austria nu mai intră decât persoanele imunizate, iar în Germania se pregătesc limitări ale vieții publice inclusiv pentru cei vaccinați.

Ultima Oră

Cele mai citite