Gripa lovește Europa. În Regatul Unit s-au reluat măsurile din timpul pandemiei
Gripa se răspândeşte iarna aceasta mai devreme decât în alţi ani, în mai multe ţări europene. Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, avem de-a face cu o tulpină nouă, mai agresivă. În multe ţări, numărul mare de îmbolnăviri pune o presiune suplimentară asupra sistemelor sanitare. Pentru a limita numărul de cazuri, unele şcoli din Regatul Unit au reluat măsurile din timpul pandemiei de coronavirus.
Sezonul gripal a început cu aproximativ patru săptămâni mai devreme comparativ cu anii trecuţi. Pentru a limita îmbolnăvirile înaintea sărbătorilor de iarnă, şcolile din Regatul Unit au luat măsuri stricte, de la spălatul pe mâini până la purtarea măștilor, că în perioada pandemiei de coronavirus.
Sistemul public de sănătate din Regatul Unit este deja sub presiune, iar pacienții sunt avertizați să se aștepte la întârzieri și reprogramări, după ce medicii au intrat într-o nouă grevă de cinci zile în Anglia.
Medicii rezidenți cer creșteri salariale și un plan pe termen lung care să le protejeze veniturile în fața preţurilor tot mai mari.

