masuri pandemie
De la mijlocul lunii decembrie, permisul sanitar va fi condiționat în Franța de cea de-a treia doză de vaccin pentru toate persoanele de peste 65 de ani. Mai mult, de la începutul lunii decembrie începe campania de rapel pentru francezii din categoria 50-64 ani. Măsurile au fost anunțate de președintele Emmanuel Macron într-un discurs în care a vorbit și despre planurile de reformă și investiții în ultimele luni de mandat, înaintea alegerilor prezidențiale de anul viitor.
Premierul Cîțu, la maratonul vaccinării din București: Este un eveniment cu o organizare exemplară. De azi, în România vă puteți vaccina fără programare, nu cred că mai este un exemplu în Europa
Premierul Florin Cîțu a mers vineri seara la centrul de vaccinare organizat la Sala Palatului, în contextul ”Maratonului vaccinării – Ediția București”, 7-10 mai 2021.
Ministrul Sănătății: S-a ajuns prea departe cu agresivitatea la adresa cadrelor medicale. Nu este acceptabil, nici în războaie nu se atinge nimeni de medici, de asistente, de infirmieri
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a susţinut o conferinţă de presă la sediul ministerului privind situaţia epidemiologică și protestele care au avut loc luni în Capitală și în alte orașe din țară. Voiculescu a arătat că este inacceptabilă agresivitatea la adresa cadrelor medicale, categorii protejate inclusiv pe timp de război.
Comercianții atrag atenția că vor fi pierderi economice şi mai mari din cauza noilor restricții, care intră în vigoare duminică
Noile restricții intră în vigoare duminică, nu în această seară așa, cum se anunțase inițial. În localitățile cu rata de infectare mai mare de 4 la mie, circulaţia persoanelor este restricţionată după ora 20.00, iar magazinele se închid la ora 18 vinerea, sâmbăta și duminica. În localitățile cu rata mai mare de 7,5 la mie, aceste restricții se aplică în fiecare zi. Vor fi pierderi economice şi mai mari, atrag atenția comercianţii. Restricţiile se pot ridica rapid dacă numărul de bolnavi de covid scade.
Premierul Florin Cîțu: Am cerut ministerului Sănătății un raport al măsurilor privind valul 3 al pandemiei și conferință de presă săptămânală
Premierul Florin Cîțu a declarat miercuri, într-o conferință de presă care a avut loc la finalul ședinței de guvern, că a cerut ministerului Sănătății să prezinte până săptămâna viitoare un raport al activității începute din luna decembrie pentru pregătirea în contextul valului 3 al pandemiei.
Premierul Florin Cîțu, la Focșani: Nu trebuie să ne relaxăm, trebuie să respectăm în continuare regulile. Economia trebuie să rămână deschisă, doar astfel putem plăti costul pandemiei
Premierul Florin Cîţu a declarat sâmbătă, la Focşani, că nu trebuie să ne relaxăm, ci să respectăm în continuare regulile impuse de pandemie, dacă vrem să ținem lucrurile sub control. Șeful executivului a pledat pentru o economie deschisă.
Ședință de evaluare cu privire la gestionarea epidemiei la Palatul Cotroceni
Președintele Klaus Iohannis are miercuri la ora 15:00, la Palatul Cotroceni, o ședință de evaluare și prezentare a măsurilor cu privire la gestionarea epidemiei.
MAI: Peste 1.000 de sancțiuni în 24 de ore, date celor care nu respectă distanțarea și nu poartă mască
Peste 1.000 de sancțiuni au fost date, în ultimele 24 de ore, românilor, precum și firmelor care nu au respectat normele sanitare și de distanțare în contextul epidemic, potrivit Ministerului Afacerilor Interne (MAI).
Au uitat de distanțare și au plătit amenzi. Jandarmeria, Poliția și Protecția Consumatorului au făcut controale în zonele aglomerate
Sfârșit de săptămână aglomerat și cu multe controale în toată țara. S-au verificat piețe, localuri, terase și spații preferate de oameni. Peste tot s-au găsit nereguli și s-au aplicat amenzi. Iar zonele de agrement au fost pline ochi.

