Reacții după demiterea lui Voiculescu | Anca Dragu: Nu ne putem clătina în faţa presiunilor sistemului și a jocurilor politice. Alexandru Rafila: Considerăm că decizia de revocare este perfect justificată

Decizia premierului Florin Cîțu de a-l demite pe Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătății a declanșat reacții de surprindere sau de revoltă în rândul partenerilor de guvernare de la USR-PLUS. Din opoziție vin aplauze pentru demiterea lui Voiculescu, împotriva căruia a și fost depusă o moțiune. E un gest de responsabilitate din partea premierului, spune deputatul PSD, Alexandru Rafila.

Marcel Ciolacu: PSD ia în considerare greva parlamentară

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat marţi că nu poate să instige românii să iasă în stradă, riscând astfel ca aceştia să se îmbolnăvească, dar a menţionat că social-democraţii iau în considerare o grevă parlamentară ca formă de luptă a opoziţiei cu cei de la guvernare.

Moţiune simplă împotriva ministrului Sănătăţii, depusă de PSD

Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a dovedit "cu vârf şi îndesat" că nu este omul "potrivit" pentru a conduce cel mai important domeniu în actuala criză medicală fără precedent provocată de pandemia de COVID-19, provoacă "doar confuzie", nu respectă regulile obligatorii pentru ceilalţi şi "se ceartă cu toată lumea", ca urmare trebuie să plece "urgent" din funcţie, transmit deputaţii PSD în moţiunea simplă depusă luni.

Reacții politice dure după violențele de luni noapte. Ludovic Orban: Ce ar trebui? Să moară mai mulți? Dan Barna: Avem un partid extremist în Parlamentul României. George Simion: Ei sunt extremiști

Pe scena politică au fost reacții diferite după violențele de luni seară. Președintele Klaus Iohannis a condamnat acțiunile extremiste și politizarea protestelor, iar vicepremierul Dan Barna a acuzat formațiunea parlamentară AUR de instigare la atitudine extremistă și a anunțat sancțiuni. Liderii AUR au respins însă acuzațiile. S-au declarat solidari cu protestele, dar au spus că nu ei le-au organizat.

Reacțiile politicienilor după protestele celor care contestă restricțiile sanitare. Șeful DSU explică din nou de ce sunt necesare regulile aplicate de duminică

Reacțiile după protestele de duminică noapte nu au întârziat să apară la cel mai înalt nivel și au împărțit politicienii în două tabere - o tabără a celor care susțin că restricțiile trebuie păstrate, altfel nu vom trece cu bine de valul trei al pandemiei, și o altă tabără care critică măsurile impuse. Între timp, îmbolnăvirile nu bat pasul pe loc. Dimpotrivă! Avem astăzi un record al numărului de pacienți internați în secțiile de terapie intensivă.

Ultima Oră

Cele mai citite