Klaus Iohannis nu exclude o nouă nominalizare a lui Florin Cîțu pentru a forma un alt guvern. Președintele spune că guvernul interimar rămâne în funcție până se găsește o soluție

Negocierile președintelui Klaus Iohannis cu partidele parlamentare pentru identificarea unei majorități parlamentare și desemnarea unui prim-ministru ar putea avea loc în prima parte a săptămânii viitoare. Cel mai probabil, consultările vor fi convocate de președinte luni sau marți, dar Klaus Iohannis nu a ascuns că nu are mari așteptări de la această primă rundă, a transmis jurnalista TVR Ramona Avramescu, pentru Ora de Știri de la TVR2.

Partidele își fac planuri pentru consultări. USR PLUS vrea refacerea coaliţiei, PSD - guvern de specialiști până la organizarea alegerilor anticipate

Președintele Klaus Iohannis a explicat miercuri de ce nu a convocat mai repede consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru. Criza actuală este diferită și se rezolvă cu maturitate și fără ţâfnă, este convins șeful statului. Cineva trebuie să guverneze țara, iar după ce se stinge entuziasmul unora, partidele trebuie să negocieze între ele, a transmis președintele.

Ciolacu: Nu am avut discuții politice pentru o eventuală majoritate cu niciun lider. Cioloș: Nu dăm un cec în alb niciunui guvern minoritar. Orban: Cîțu a rămas repetent la examenul parlamentar-moțiunea de cenzură

"Așteptare" este cuvântul de ordine după ce moțiunea de cenzură a trecut, iar guvernul Cîțu a picat în Parlament cu un scor fără precedent la un astfel de vot. Liderii formațiunilor care au votat moțiunea de cenzură au indicat că mingea este la PNL și în terenul președintelui. Inclusiv fostul lider al liberalilor, Ludovic Orban, a atras atenția că s-a încheiat "aventura unor oameni care nu înțeleg nimic din politică" și a făcut apel la încheierea cât mai grabnică a crizei politice cu refacerea coaliției PNL-USR PLUS-UDMR.

Ultima Oră

Cele mai citite