Legumele vor ieși mai târziu pe piață, din cauza gerului

Producătorii de legume în sere s-au trezit cu temperaturi mult sub 0 grade, care le-au crescut costurile și le-au întârziat producția. Vor fi trufandale, dar nu în curând. Iar dacă frigul continuă, vor fi și mai scumpe.

Solariile, impozitate de anul viitor. Agricultorii spun că vor reduce suprafețele cultivate și vor scumpi produsele

Legumicultorii au, din ianuarie, povara unui nou impozit: cel pe solarii. Taxa este criticată de ministrul Agriculturii, dar legea care crește impozitele a trecut de Curtea Constituțională și urmează să fie promulgată de președinte. Mulți fermieri și-au făcut deja calculele și, cel mai probabil, vor reduce suprafețele cultivate și vor scumpi produsele.

Legumicultorii din Olt au terminat de plantat roșiile extratimpurii. Primele cantități, în piețe, în luna aprilie

Legumicultorii din Olt au terminat de plantat roșiile extratimpurii, în spații protejate și încălzite. Munca a fost migăloasă și a început încă de anul trecut. Cultivatorii de legume promit că vom mânca roșii românești din luna aprilie și poate chiar mai devreme. Ca de fiecare dată, trufandalele vor avea un preț pe măsura muncii și a calității soiurilor.

Nopţi albe pentru fermierii din Galați, ca să apere răsadurile de ger. Cheltuieli uriașe cu încălzirea solariilor

Nopţi albe pentru fermierii din județul Galați. În această perioadă, când temperaturile sunt extrem de scăzute, sunt nevoiţi să îşi păzească răsădurile din solarii ca nu cumva acestea să îngheţe. Focul în sobe trebuie făcut din 3 în 3 ore pentru ca înăuntru să se menţînă o temperatura optimă pentru legume. Roșiile și castraveții sunt cei sensibili la frig.

Ministrul Agriculturii: Vor fi realizate 15 centre de colectare în bazinele legumicole din România prin Casa de Comerţ Unirea. Legumicultorii vor fi sprijiniţi pentru a produce tot timpul anului legume şi fructe

Cincisprezece centre de colectare vor fi realizate în bazinele legumicole prin intermediul Casei de Comerţ Unirea, iar legumicultorii vor fi sprijiniţi prin Programul Naţional Strategic pentru a produce în România tot timpul anului legume şi fructe, a anunţat, vineri, ministrul Agriculturii, Florin-Ionuţ Barbu, la inaugurarea Pieţei Norilor din sectorul 4 al Capitalei.

Ultima Oră

Cele mai citite