Legumele vor ieși mai târziu pe piață, din cauza gerului

3 February 2026, 21:49 (actualizat 4 February 2026, 11:30)

Producătorii de legume în sere s-au trezit cu temperaturi mult sub 0 grade, care le-au crescut costurile și le-au întârziat producția. Vor fi trufandale, dar nu în curând. Iar dacă frigul continuă, vor fi și mai scumpe.

Cosmin Dragu, din Șimnicu de Sus, județul Dolj, face legumicultură în solarii de 13 ani. Și părinții lui tot cu asta s-au ocupat. O fac din pasiune și învață să se adapteze an de an la surprizele pe care le pregătește vremea.

Roșiile românești de solar vor ieși abia în luna mai pe piață. Până atunci, însă, sunt multe de făcut. Cel mai important este păstrarea unei temperaturi optime în solarii. Iar costurile au sărit în aer. Cu -12 grade nopți la rând, lemnele sau lignitul nu mai sunt o soluție. Cosmin Dragu încălzește acum cu cocs petrolier.

Dacă de Paşte nu va avea tomatele gata de scos la piață, va avea în schimb ridichi, ceapă și spanac. În mai multe serii. De vândut le vinde direct și spune că așa își asigură un preț mai bun. Pentru alții însă nu este la fel de simplu. Cei care nu au solarii încălzite depind de temperaturile de afară, iar gerul face prăpăd în aceste zile. Primele legume care vor ieși pe piață vor fi cu siguranță mai scumpe.

Cristian Rusu, președinte LEGROM (preluare Banii Azi): Noi ne putem aștepta la aceste prețuri, depinde dacă va fi cine să le plătească, pentru că situația economică și problemele sociale sunt mari, ca atare, chiar dacă legumicultorul cere un preț real față de ce a consumat, să vedem cine va avea posibilitatea să le cumpere. Cererea și oferta vor regla prețul în piață.

Reprezentanții producătorilor de legume spun că România are nevoie de politici de sprijinire a legumiculturii, după modelul altor state. Este nevoie de investiții în sere încălzite și de o legislație mai prietenoasă cu agricultorii. Cât despre piață, în ultimii ani se constată o îmbunătățire a relației cu supermarketurile. Acestea sunt interesate de producții de calitate, în cantitate suficientă și de o continuitate a aprovizionării.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite