Fermierii din Olt nu au cui să-și vândă legumele și le donează sau le aruncă cu tonele. Asociațiile cer ajutorul Guvernului

Fermieri din tot mai multe judeţe suferă în acestă vară: nu se plâng de secetă, nici de ploi, pur şi simplu nu au unde şi cui să îşi vândă legumele. În Olt, grădinarii au ales să facă donaţii pentru cămine de bătrâni sau mănăstiri, dar tot rămân cu tone de legume pierdute. Fermierii cer Guvernului să intervină: dacă nu vor fi ajutaţi financiar, puţini vor mai cultiva şi anul viitor, mai ales că acum au pierderi uriaşe.

Guvernul a aprobat sprijinul pentru producția de legume: 2000 de euro/ 1000 mp pentru culturile de ardei, castraveți, tomate și vinete

Legumicultorii vor beneficia în acest an de un ajutor de minimis de 2.000 de euro/ cultură/ 1.000 metri pătraţi. Plafonul maxim alocat pentru noua schemă de sprijin este de 150 de milioane de lei (30,785 milioane de euro), potrivit hotărârii aprobate miercuri de Executiv pentru susţinerea producţiei de legume în spaţii protejate. Culturile încadrate în noua schemă de sprijin sunt cele de ardei, castraveţi, tomate şi vinete.

Roșiile românești mai întârzie anul acesta. Fără banii necesari încălzirii serelor, legumicultorii au început plantarea mai târziu

Primăvara capricioasă, frigul și eliminarea subvenției pentru tomatele cultivate în solarii au făcut ca roșiile românești să iasă pe piață mult mai târziu în această primăvară. Legumicultorii din Mehedinți spun că, nemaiavând resurse pentru încălzirea solariilor, au început plantarea mai târziu. Astfel, anul acesta, abia după 1 iunie vom mânca roșii românești, nu la mijlocul lunii mai, cum eram obișnuiți.

La o căpşunică | Un editorial de Gabriel Giurgiu, realizatorul emisiunii "Europa mea"

„S-o potriveşti cu mâna şi nu nimerea”, zice tata`On. Stăteam în curte, la un pahar de căpşunică, sub gutui. Tocmai căzuse o poamă, direct în cana de vin. Cald. Căldură de august, lipicioasă, prăfuită, la câţiva kilometri de Bucureşti, în Vidra. Căpşunica din butoiul lui Tataie era rece, potrivit de rece. De vizavi, de la chioşc vine o muzică greu de definit. E o amestecătură de la radioul patroanei (Antena Satelor), cu maneaua unuia cu o Dacie, care a venit să-şi ia bere la pet. La masă combatem guvernul şi-i urăm mulţi ani lui Tataie. Tocmai împlinise 99 de ani. Era puţin înainte de 2007, înainte de Marea Aderare.

Legumele românești, rarități în timpul iernii. Programul 'Tomata" se va extinde

Iarna, legumele româneşti sunt o raritate în pieţe şi magazine. Ministerul Agriculturii vrea să stimuleze producţia în sere, după ce România a ajuns să importe legume de peste o jumătate de miliard de euro într-un singur an, pentru a asigura necesarul de consum. Programul 'Tomata' va fi modificat şi se va extinde şi la alte legume cultivate în spaţii protejate.

Ultima Oră

Cele mai citite