Guvernul caută soluții pentru a reduce importurile. Executivul va crea scheme de sprijin şi granturi pentru ca agricultorii să poată construi mai multe depozite frigorifice

Guvernul vrea să reducă importurile şi să aducă mai multe produse româneşti pe rafturile supermarketurilor. Premierul spune că e foarte greu de înţeles cum grânarul Europei a ajuns să aibă deficit de balanţă comercială pe alimente. Pentru a combate acest fenomen, Executivul anunţă că va crea scheme de sprijin şi granturi pentru ca agricultorii să poată construi mai multe depozite frigorifice în care să păstreze legume şi fructe.

Legumele și fructele românești sunt tot mai puține și mai scumpe. Producătorii spun că, fără ajutor de la stat, piaţa va fi invadată de importuri aproape în totalitate

Legumele româneşti vor fi din nou o raritate. Și în pieţe, şi în supermarketuri. Iarna a fost blândă până acum, dar costurile uriașe cu energia, scumpirea accelerată a pesticidelor, îngrășămintelor și semințelor îi determină pe fermieri să cultive mai puțin. Doar așa pot acoperi cheltuielile. Asociațiile de producători susțin că, dacă statul nu acordă ajutoare, piaţa agro-alimentară din România va fi invadată de importuri în proporție de 90%.

Bani europeni, visuri românești | Afacere de succes cu legume congelate

Un antreprenor bihorean a făcut o investiţie mai puţin obişnuită: a deschis o fabrică de procesare a legumelor la Nojorid, lângă Oradea. În total, peste 6 milioane de euro a cheltuit pentru porni fabrica, dar jumătate din bani i-a obținut printr-un proiect european de finanţare nerambursabilă a investiţiilor rurale.

Legumicultorii din vestul țării se plâng că au cea mai slabă recoltă din ultimii 20 de ani

Fermierii din vestul ţării care obişnuiau să vândă legumele şi fructele la poarta casei spun că din cauza secetei au cea mai slabă recoltă din ultimii 20 de ani. Abia dacă au ce culege atunci când merg în grădină, iar investițiile uriașe în irigații au fost în zadar pentru că pământul e în continuare uscat. Nu a plouat aproape deloc în Banat, iar cele mai afecate sunt roșiile, castraveții și ardeii. Producţia s-a înjumătăţit anul acesta.

Oltenii, interesați de programul ”Tomata”. Legumicultorii pot primi maxim 4.000 de euro dacă accesează programul pentru ambele perioade de producție

Sediul Direcției Agricole Olt și al mai multor primării din județ au fost asaltate de legumicultori. Oamenii au venit să depună dosarele pentru înscriere în Programul ,,Tomata", despre care spun că le este de mare ajutor. În judeţul Olt, sunt așteptați să se înscrie în acest program de stimulare a producerii de tomate extratimpurii în spații protejate peste 6.000 de legumicultori.

Facturile mari la utilități scumpesc și verdețurile. Producătorii agricoli spun că vor fi nevoiți să crească prețurile cu cel puțin 20 la sută

La seria de scumpiri se vor alinia și verdețurile în această primăvară. Producătorii agricoli ne spun de acum că vor fi nevoiți să vândă la preţ mai mare tot ce vor aduce pe tarabe. Vorbim de salată verde, ceapă, usturoi, ridichi și spanac. De data aceasta, majorările vor fi și mai consistente din cauza utilităților.

Ultima Oră

Cele mai citite