Legea salarizării în sectorul bugetar a fost promulgată de președintele Klaus Iohannis

De luna viitoare încep să crească salariile angajaților din sectorul public. Presedintele Klaus Iohannis a promulgat legea cadru a salarizarii bugetarilor. Primii care beneficiază de lege, chiar de săptămâna viitoare sunt parlamentarii și aleșii locali. Profesorii, medicii și personalul din Justiție trebuie să aștepte 1 ianuarie 2018 pentru a primi salarii mărite.

Funcționarii publici contestă legea salarizării și cer președintelui Iohannis, Avocatului Poporului și CCR să intervină

Sindicatul Naţional al Funcţionarilor Publici cere preşedintelui Klaus Iohannis, Avocatului Poporului şi Curţii Constituţionale să intervină în cazul legii salarizării. Sindicaliştii susţin că odată cu intrarea în vigoare a acestei legi vor apărea nedreptăţi şi discriminări între aceleaşi categorii de angajaţi, situaţii care trebuie corectate.

Liviu Dragnea: M-a întristat lipsa ministrului de Finanțe la votul pe legea salarizării din Camera Deputaților. Putem vorbi de o ofensă

Președintele PSD, Liviu Dragnea a criticat în plenul Camerei lipsa ministrului de Finanțe și a premierului Sorin Grindeanu de la votul pe legea salarizării unitare. Liderul PSD a subliniat importanța legii salarizării despre care a spus că va face istorie. Întrebat de jurnaliști, Liviu Dragnea a declarat că l-a întristat atitudinea Guvernului și o consideră o ofensă.

Legea salarizării bugetarilor a fost adoptată de Camera Deputaților, for decizional. Demnitarii și aleșii, primii beneficiari

Deputații au adoptat proiectul legii privind salarizarea bugetarilor cu 188 de voturi "pentru", 28 "împotrivă" și 47 de abțineri. Camera Deputaților este for decizional. Primele majorări salariale  vor intra in vigoare de la 1 iulie 2017, dar îi privesc numai pe demnitarii și aleșii locali. În ultima variantă a legii, creșterile salariale programate inițial pentru vara acestui an au fost amânate pentru 1 ianuarie 2018. Proiectul merge acum la promulgare la președintele Klaus Iohannis.

Majorări salariale decalate în Educație și Sănătate. Toți bugetarii primesc lefuri mai mari cu 25% abia de la 1 ianuarie 2018

Ministrul Muncii s-a răzgândit în privința calendarului avansat pentru majorările salariilor din Educație și Sănătate. Lia Olguța Vasilescu vrea creșteri în două etape. În proiectul legii salarizarii unitare, creşterile sunt promise de la 1 iulie, acum vorbim de o crestere de 25% de la 1 ianuarie 2018 și diferența de la 1 martie anul viitor.

Ultima Oră

Cele mai citite