Premierul, despre situația din Sănătate: Am hotărât formarea unui grup de lucru care să analizeze problemele semnalate

Primul ministru Viorica Dăncilă a spus că, în urma discuțiilor cu managerii de spitale pe tema situației salariilor din Sănătate, a decis crearea unui grup de lucru din care să facă parte atât membri ai Guvernului, cât și reprezentanți ai spitalelor. "Consider că trebuie să analizăm fiecare situație în parte și să venim cu răspunsuri concrete și corecte"- a spus Viorica Dăncilă, în debutul  ședinței de guvern.

Președintele și premierul, contre pe legea salarizării. Viorica Dăncilă cere stenograma întâlnirii de la Cotroceni

Critici dure și acuzații grave după discuțiile de la Palatul Cotroceni dintre președinte, premier și ministrul Muncii pe tema legii salarizării. Șeful statului susține că a avertizat guvernul în legătură cu diminuarea unor salarii, lipsa predictibilității și instabilitatea bugetară. Nu s-a discutat așa ceva, acuză Lia Olguța Vasilescu și Viorica Dăncilă. Șefa Guvernului îi cere chiar președintelui să facă publică stenograma întâlnirii.

Iohannis: Efectele noii legislații privind salarizarea arată că legea se află în contradicție cu principiile egalității și predictibilității

Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit la Palatul Cotroceni cu premierul Viorica Dăncilă și cu ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu. Şeful statului a solicitat clarificări cu privire la legea salarizării. "Președintele României a atenționat Guvernul că, după primele 3 luni de aplicare, efectele noii legislații privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice arată că Legea se află în contradicție cu principiile egalității și predictibilității de la care a emanat, în condițiile în care s-a intervenit cu excepții punctuale pentru diferite categorii de personal, ceea ce anulează inclusiv caracterul unitar al intenției legislative", se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.

Compensații pentru angajaţii part-time. Guvernul a aprobat ordonanța care garantează menținerea salariilor din decembrie

Angajaţii part-time pot răsufla uşuraţi: Guvernul a reparat greşeala care îi lăsa pe unii dintre ei cu salarii drastic reduse, iar pe alţii îi punea în situaţia să aducă bani de acasă pentru plata contribuţiilor sociale! Ordonanţa discutată astăzi prevede că vor plăti contribuţii raportate la veniturile lor, iar diferenţa până la 1900 de lei, cât e salariul minim brut, va fi acoperită de angajator, instituţie publică sau companie privată.

Trei sferturi dintre primăriile vasluiene nu pot plăti lefurile angajaților

La aproape trei luni de la intrarea în vigoare a legii salarizării unitare, tot mai multe administraţii locale se plâng că nu mai au bani pentru salarii. Acestea sunt acum şi de trei ori mai mari, după majorări. La Vaslui, cel mai sărac judeţ din ţară, trei sferturi dintre comune au ajuns la fundul sacului.

Ultima Oră

Cele mai citite