Cine câștigă din noua lege a salarizării. Primarii și viceprimarii de orașe primesc în plus un salariu minim, lunar

Primarii se aleg cu venituri mai mari în urma dezbaterilor din Senat pe tema legii salarizării. La majorări se poate adăuga un bonus de 25 la sută din salariu în cazul primarilor care au proiecte pe bani europeni. Și problema reclamată, zilele trecute, de angajații ANAF s-a rezolvat. Rămâne de văzut cum vor putea fi acoperite de la buget toate aceste beneficii financiare.

Legea salarizării unitare a primit votul comisiei de Muncă, iar săptămâna viitoare ajunge în plenul Senatului

Legea salarizarii unitare ajunge în plenul Senatului săptămâna viitoare. Comisia de Muncă din Senat a adoptat azi raportul final, după 3 zile de dezbateri aprinse. S-au adus multe modificări proiectului inițial, iar sindicaliștii au obținut câteva victorii. Andreea Dumitrescu a urmarit toate lucrările comisiei și a transmis pentru Ora de Știri care sunt cele mai importante schimbări și cui vor aduce mai multi bani.

Grevă spontană la Finanțe. Angajaţii au protestat de teamă că Legea salarizării le va reduce veniturile

A fost grevă spontană la Finanţe. Peste 20 de mii de angajaţi din toată ţara au protestat faţă de proiectul Legii salarizării, care, spun ei, le va tăia din venituri. Protestatarii s-au întors la serviciu după câteva ore, dar spun că vor suspenda complet activitatea dacă, miercuri, Guvernul nu va găsi soluţii. Vameşii au fost solidari cu angajaţii de la Fisc şi au făcut exces de zel la controale.

Proiectul legii salarizării unitare a fost înregistrat la Senat

Legea salarizării bugetarilor a fost depusă la Senat, după mai multe amânări. Peste 200 de parlamentari PSD şi ALDE semnează proiectul de lege. Luni seară, ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, la TVR1, în emisiunea Romnia 9, că au fost luate măsuri de siguranţă aşa încât legea să intre în vigoare la 1 iulie, chiar dacă va fi atacată la CCR sau preşedintele o va întoarce în Parlament.

Ultima Oră

Cele mai citite