groapă de gunoi
V-ați întrebat vreodată unde ajung deșeurile din construcții? De multe ori, pentru a evita plata unei taxe de colectare, constructorii golesc resturile în locuri puțin populate.
Tribunalul București a decis închiderea gropii de gunoi de la Chiajna
Tribunalul București a decis închiderea gropii de gunoi de la Chiajna, dar sentința nu este definitivă. Între timp, localnicii și cei din partea de nord a Capitalei se plâng de mirosul insuportabil care le invadează curțile și casele, mai ales noaptea și în weekend.
Groapa de gunoi din orașul Făgăraș se închide și se transformă în spațiu verde
Încep lucrările pentru închiderea gropii de gunoi din Dealul Galațiului, din orașul Făgăraș, județul Brașov, unde au fost depozitate deșeuri până în anul 2016, pe locul gropii de gunoi urmând să fie spațiu verde.
Chitila: Incendiu puternic de vegetație, mase plastice și gunoi menajer
Un incendiu puternic a izbucnit vineri la stive de mase plastice, gunoi menajer și vegetație uscată, pe 7000 de metri pătrați, în strada Poiana Trestiei, localitatea Chitila, lângă fosta groapă de gunoi.
Modernizări la depozitul de deșeuri din Brașov. Locuitorii se plâng încă din caza mirosurilor insuportabile
Locuitorii din Brașov care au casele în apropierea gropii de gunoi se plâng în continuare de mirosul insuportabil. Deși două dintre cele trei gropi ale depozitului au fost închise. Lucrarea făcută după standarde europene ar trebui să fie cea mai modernă din Centrul și Estul Europei, dar oamenii spun că mirosul nu a dispărut.
UE „îndeamnă insistent” România să închidă și să ecologizeze 48 de depozite ilegale de deșeuri
Comisia Europeană „îndeamnă insistent” România să închidă, să etanșeze și să restaureze din punct de vedere ecologic 48 de depozite ilegale de deșeuri, dar și să își protejeze populația împotriva poluării aerului, potrivit unui comunicat transmis, joi, de CE.
CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | Loc de relaxare, transformat în groapă de gunoi
Aruncăm gunoaie, materiale de construcții și haine vechi pe unde apucăm. La Galați, oamenii certați cu bunul simț îşi lasă deșeurile într-o pădurice de la ieșirea din oraș. Există amenzi usturătoare, dar asta pare să nu-i sperie. Este un nou caz din Campania TVR- Inspiră pentru România, prin care vă încurajam să vă implicați și dumneavoastră pentru a face aerul mai respirabil și mediul înconjurător mai curat și mai primitor.
Un nou incendiu a izbucnit în clădirea părăsită plină de deşeuri menajere şi anvelope, de lângă București
Un nou incendiu a izbucnit sâmbătă dimineață în clădirea părăsită din Bucureşti unde erau depozitate deşeuri menajere. Autorităţile bănuiesc că în clădire au fost aruncate chiar noaptea trecută alte gunoaie.
Patronul unei firme de salubrizare a fost arestat, două persoane sunt reținute și a patra este sub control judiciar după perchezițiile declanșate din cauza poluării record
Patronul unei firme de salubrizare a fost arestat pentru 30 de zile, conform deciziei instanței. Firma ar fi poluat mai multe zone din Ilfov și Giurgiu. Două persoane au fost reținute și o a treia a fost pusă sub control judiciar în urma poluării excesive din Capitală.

