Zona de depozitare din Portul Constanța a ajuns o veritabilă groapă de gunoi. Specialiștii se tem că solul a fost contaminat din cauza deșeurilor. Primăria a fost amendată

Garda de Mediu Constanța a amendat municipalitatea cu o sută de mii de lei după ce a descoperit că zona de depozitare din port, unde ar fi trebuit duse de către primărie doar resturi din construcții, a devenit o veritabilă groapă de gunoi. Edilul spune că vă contesta sancțiunea. El a explicat că este posibil că gunoaiele ieșite la suprafață să fie mai vechi, fară legătură cu protocolul avut cu administrația porturilor.

Administraţia Naţională Apele Române a dat amenzi pentru balastiere și gunoaie aruncate în albiile râurilor

Amenzi de aproape un milion de euro pentru balastiere cu probleme şi deşeuri aruncate în albia râurilor. Administraţia Naţională Apele Române a amendat peste o mie de firme şi primării care nu au respectat regulile pentru limitarea poluării. Deșeurile aruncate pe râuri, mai ales cele din plastic, ajung în cele din urmă în organismul uman. Şi provoacă boli grave, inclusiv cancer.

La marginea Capitalei, în apropierea gropii de gunoi Glina, închisă acum câțiva ani, s-a format o altă groapă de gunoi, ilegală. Cetățenii reclamă, autoritățile nu știu nimic, deși zona este supravegheată cu două camere video

Noua groapă de gunoi se întinde pe o suprafaţă de nu mai puţin de 20 de hectare. Zona este ferită de ochii lumii şi are puţine căi de acces, cunoscute doar de cei care aruncă şi ard unele dintre cele mai periculoase deşeuri. Localnicii se plâng că autorităţile nu au făcut până acum nimic concret pentru a-i scăpa de calvar.

Groapa de gunoi din vârful muntelui Mestecăniş, în valoare de 7 milioane de euro, fonduri europene, nefolosită din 2019

Groapa de gunoi din vârful muntelui Mestecăniş, recepţionată acum trei ani, e încă nefolosită. Astfel că autorităţile din Suceava ar putea fi obligate să dea înapoi banii europeni obţinuţi pentru proiectarea ei. Situaţia nu pare să se rezolve curând, în condiţiile în care localnicii s-au opus de la început proiectului şi nu se lasă convinşi nici acum.

Ministerul Mediului pregătește legislația pentru a prelua gropile de gunoi care nu au fost închise. Tanczos Barna, la "Inspiră România": Avem asumare din partea Guvernului

Ministerul Mediului pregătește legislația pentru a prelua gropile de gunoi care nu au fost închise până acum și din cauza cărora România a fost trimisă din nou în fața Curții de Justiție a Uniunii Europene. Tanczos Barna: Vom mai plăti o factură, care înseamnă zeci de milioane de euro.

Orașul Baia Mare, sufocat de gunoaie. Localnicii sunt victimele unui conflict între primărie, firma de salubrizare și o asociație de colectare a deșeurilor

Orașul Baia Mare întâmpină Anul Nou sub mormane de gunoi. De câteva săptămâni nu se mai colectează deșeurile menajere, iar situația e dramatică. Localnicii sunt victimele unui război care se poartă între Primărie, firma de salubrizare și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Deșeuri. Comitetul Local pentru Situații de Urgență a cerut declararea stării de alertă în oraș.

Ultima Oră

Cele mai citite