Nicuşor Dan: Am consumat mult timp pe tema deşeurilor. Atribuţiile mele vizează tratarea şi depozitarea lor, colectarea şi selectarea cad în sarcina primăriilor de sector

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a susţinut, vineri, că a consumat 'foarte mult' timp în discuţiile privind problema gropii de gunoi la care Bucureştiul să ducă deşeurile în mod legal, adăugând că atribuţiile sale sunt legate de tratarea şi depozitarea acestora, iar colectarea şi selectarea cad în sarcina primăriilor de sector.

Incendiu la groapa de gunoi a orașului Sighișoara

Groapa de gunoi a orașului Sighișoara a ars din nou. Potrivit pompierilor care au intervenit pentru stingerea focului. Incendiul s-a produs pe o suprafață de aproximativ 400 mp, fără degajări mari de fum

Neînțelegeri pe seama depozitului de deșeuri din Chiajna. Administratorul spune că e posibil un grav accident de mediu

Administratorul gropii de gunoi din Chiajna anunţă că nu va mai primi deşeuri din Capitală pentru că a expirat contractul pe care îl are cu Primaria Generală. Şi avertizează că, fără prelungirea documentului, e posibil un grav accident de mediu. Apele toxice ar putea ajunge în Lacul Morii, iar gazele dăunătoare, în atmosferă. Primăria Capitalei nu a transmis un răspuns oficial până la ora difuzării reportajului la Telejurnal.

BRĂILA | Amenzi pentru cei care aruncă ilegal gunoiul și confiscarea mijloacelor de transport

După ce primăriile de sector din București au început să confiște mașinile care depozitează ilegal gunoi, și edilul din Brăila a luat o măsură similară.Un bărbat a rămas fără autoturism, iar altul fără căruță după ce au aruncat moloz într-o groapă de gunoi ilegală de la marginea orașului. Pe lângă confiscarea mijloacelor de transport, ambii s-au ales cu amenzi de zeci de mii de lei.

Criză a deșeurilor fără precedent şi fără soluţie în Maramureș

În tot județul Maramureș nu mai există nici o groapă de gunoi funcţională. Cele vechi au fost închise rând pe rând, iar depozitul ecologic care trebuia deschis din vara trecută nu este gata. O soluție de avarie ar fi fost deschiderea unei gropi de gunoi la Şomcuţa Mare. Autorităţile locale și-au dat iniţial acordul, dar localnicii au protestat și acceptul a fost retras

Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deșeuri în Capitală

Sancțiuni mai dure pentru cei care depozitează ilegal deşeuri în Bucureşti. Amenzile vor ajunge şi la 40 de mii de lei, iar cei prinşi în flagrant pot rămâne şi fără vehiculul cu care transportă gunoiul. Măsurile anunţate de ministrul Mediului intră în vigoare de la 1 februarie, când echipe mixte de control vor împânzi fiecare sector al Capitalei.

Ultima Oră

Cele mai citite