#InspiraPentruRomania | Ce înseamnă poluarea, de unde vine și ce putem face fiecare dintre noi

Defrișăm constant, nu punem nimic în loc și ne sufocăm singuri cu gunoiul altora. Pentru că importăm ilegal deșeuri, ce aruncă străinii înghițim noi. În plus, plătim zilnic bani grei la Comisia Europeană pentru gunoiul pe care îl băgăm sub preș. Suntem pasibili de infringement în acest context și tocmai de asta încerăm să ne limpezim mintea și să găsim soluții. Televiziunea Română se implică! Am lansat o campanie care va explica ce înseamnă poluarea, de unde vine și ce putem face fiecare dintre noi. #InspiraPentruRomania, urmăriți știrile TVR și veți fi surprinși.

Percheziții după poluarea record înregistrată în București. Sechestru pe bunurile unei firme de colectare a deșeurilor. Surse judiciare: firma arunca gunoiul menajer în foste cariere de nisip sau de piatră

Anchetă și percheziții de amploare în București, dar și în Giurgiu și Ilfov. Motivul: poluarea record înregistrată luni în Capitală. Polițiștii și procurorii au intrat pe fir și au descins la firme și persoane care ar fi colectat, transportat și depozitat deșeuri în locuri neautorizate. Și ministrul Mediului a anunțat controale la toți operatorii poluanți din Capitală și din localitățile limitrofe.

Centura gunoaielor. Munți de deșeuri răsar zilnic la marginea Capitalei. Fără făptași, fără personal suficient pentru control, fără amenzi

Centura Capitalei este, mai nou, plină de gunoaie. Zeci de depozite cu deșeuri de tot felul au apărut pe marginea șoselei. Sunt ilegale, foarte periculoase pentru mediu, dar nimeni nu le desființează. Reprezentanții Gărzii de Mediu se plâng că, din cauza lipsei de personal, au dat anul trecut doar 26 de amenzi, în timp ce CNAIR, compania care administrează centura Capitalei, anunţă că până acum nu a putut lua măsuri din cauza legislației.

Groapa de gunoi de la Pata Rât a fost închisă

Celebra groapă de gunoi Pata Rât din Cluj-Napoca va deveni istorie! Autoritățile județene susțin că rampa de deșeuri care a funcționat timp de 70 de ani nu va mai polua mediul. Groapa a fost închisă, iar pe deal va crește, din primăvară, iarbă. Gunoaiele vor fi depozitate la noul centru de management integrat al deşeurilor.

Îngropați în gunoaie. Oamenii de la marginea orașului Piatra Neamț sunt disperați din cauza mizeriei

Situație greu de suportat pentru locuitorii unui cartier de la marginea orașului Piatra Neamț. Pe malul râului Bistrița sunt aruncate tone de gunoaie, iar deșeurile ocupă deja câteva hectare și nimeni nu ia măsuri. Practic o groapă de gunoi improvizată s-a format lângă cea amenajată. Mai grav este că resturi toxice ajung în curțile celor care locuiesc în zonă.

Protest la Primăria Sectorului 1. Locuitorii din nordul Capitalei se plâng de mirosul greu din zonă

Zeci de oameni au protestat în faţa Primăriei Sectorului 1. Sunt localnici din Chiajna care le-au cerut autorităţilor să închidă groapa de gunoi din localitate, pe motiv că poluarea a atins un nivel alarmant. Primăria le dă dreptate şi a contestat în instanţă autorizaţia de mediu a firmei care administrează depozitul. Conducerea firmei spune că măsurătorile lor nu arată depăşiri.

Paradisul toxic de pe Valea Putnei. Groapa de gunoi de la Mestecăniș a fost finalizată și așteaptă avizul instanței

Depozitul de deșeuri din Pasul Mestecăniş, în județul Suceava, încinge din nou spiritele între localnici și autoritățile județene. O comisie a făcut recepția proiectului, deși acesta e blocat în instanță până la o hotărâre definitivă. Oamenii se tem însă că deschiderea depozitului va transforma o zonă pitorească într-un perimetru toxic.

Protest la Băicoi. Locuitorii cer închiderea unei gropi de gunoi din localitate

Protest spontan în localitatea prahoveană Băicoi. Mai mulţi localnici au ieşit în stradă şi au cerut măsuri împotriva unei gropi de gunoi din oraş. Oamenii spun că mirosul este insuportabil şi nu mai pot trăi într-un mediu atât de poluat. De doi ani ei cer închiderea societăţii, dar până acum firma a fost doar amendată de câteva ori.

Ultima Oră

Cele mai citite