Hotelierii de pe litoral pun panouri fotovoltaice

Copleșiți de costurile mari cu energia, patronii hotelurilor si restaurantelor de pe litoral cauta solutii pentru a reduce cheltuielile. Altfel vor fi nevoiți să mărească tarifele anul viitor. Mulți au decis să investească în panouri fotovoltaice. Fie au făcut împrumuturi, fie au accesat fonduri de la stat, convinși că în felul acesta evită falimentului.

Costuri uriașe de energie la unele școli și spitale. Colegiul Traian Lalescu din Reșița a primit o factură de 15.000 de lei pentru 255 kW

Probleme tot mai mari pentru şcoli, spitale şi pentru instituțiile de protecție socială, din cauza facturilor la energia electrică. Dacă o creştere a facturilor era de aşteptat, începând cu această toamnă, totuşi, sunt cazuri în care suma de plată depăşeşte de 30 de ori estimările. Un liceu din Reşiţa a primit facturi în valoare de 25.000 de lei, pentru o cantitate consumată de 30 de ori mai mare faţă de cea reală.

Marcel Ciolacu: Până la 1 septembrie, Guvernul să vină cu un alt act normativ la energie. Această compensare nu cred că mai este de actualitate

Noile măsuri pentru Energie ar trebui să fie gata până la 1 septembrie, anunţă preşedintele PSD. Guvernul urmează să decidă dacă va fi vorba despre plafonare sau compensare, iar Ministerul Energiei trebuie să găsească cea mai bună soluţie. Social democraţii îşi doresc o reglementare a preţurilor şi susţin supraimpozitarea pe tot lanţul, nu doar la producători.

Coaliția nu a luat încă o decizie pe tema prețurilor la energie, discuțiile se reiau săptămâna viitoare. Una dintre propuneri este supraimpozitarea companiilor energetice care fac profit foarte mare, pentru a evita specula

Noua formulă de compensare a tarifelor la energie se naște greu. Specialiștii nu au reușit nici astăzi să vină cu o soluție clară, care să mulțumească toate partidele din coaliție. Așa că discuțiile tehnice vor continua, iar coaliția speră să ajungă la o concluzie săptămâna viitoare.

Ultima Oră

Cele mai citite