facturi
Copleșiți de costurile mari cu energia, patronii hotelurilor si restaurantelor de pe litoral cauta solutii pentru a reduce cheltuielile. Altfel vor fi nevoiți să mărească tarifele anul viitor. Mulți au decis să investească în panouri fotovoltaice. Fie au făcut împrumuturi, fie au accesat fonduri de la stat, convinși că în felul acesta evită falimentului.
Costuri uriașe de energie la unele școli și spitale. Colegiul Traian Lalescu din Reșița a primit o factură de 15.000 de lei pentru 255 kW
Probleme tot mai mari pentru şcoli, spitale şi pentru instituțiile de protecție socială, din cauza facturilor la energia electrică. Dacă o creştere a facturilor era de aşteptat, începând cu această toamnă, totuşi, sunt cazuri în care suma de plată depăşeşte de 30 de ori estimările. Un liceu din Reşiţa a primit facturi în valoare de 25.000 de lei, pentru o cantitate consumată de 30 de ori mai mare faţă de cea reală.
Monitorul Social | Facturile românilor la utilităţi, mai mari cu până la 124% în 2021. Este cea mai ridicată creștere din Uniunea Europeană
Facturile românilor la utilităţi au crescut de la 77% în 2010 până la 124% în 2021, această creştere fiind cea mai ridicată din Uniunea Europeană, potrivit unui infografic Monitorul Social, un proiect al Friedrich-Ebert-Stiftung România.
PSD spune că majorarea salarială propusă prin amendamentul adoptat de Senat este justificată doar în cazul aleșilor locali
Partidul Social Democrat a transmis, miercuri, după ce Senatul a adoptat un amendament care propune creșterea salariilor demnitarilor și aleșilor locali, că va propune în cadrul Coaliției de guvernare ca prevederile proiectului de lege să nu se aplice parlamentarilor și altor categorii de bugetari, ci doar aleșilor locali.
Virgil Popescu: Am văzut acele facturi mari la energie; fac apel la ANRE să-şi facă treaba
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a făcut, luni, în contextul discuţiilor despre facturile mari la energie, un apel la ANRE "să-şi facă treaba", să supravegheze piaţa de energie, iar "Protecţia Consumatorului să intre peste furnizorii respectivi".
Sondaj: Opt din 10 angajați români iau măsuri pentru optimizarea cheltuielilor în perioada următoare
Cei mai mulţi dintre angajaţii români (80%) au început să ia măsuri pentru a-şi proteja bugetul, anticipând costurile din această iarnă, relevă rezultatele unui sondaj publicat, joi, de o platformă de recrutare online.
Avem cea mai scumpă energie electrică din Europa. Cel mai mare preț este la ora 20.00
Piața spot de energie electrică de la București bifează un nou record de preț: 3.461 lei/MWh pentru energia electrică tranzacționată cu livrare astăzi, adică 709 euro/MWh.
Marcel Ciolacu: Până la 1 septembrie, Guvernul să vină cu un alt act normativ la energie. Această compensare nu cred că mai este de actualitate
Noile măsuri pentru Energie ar trebui să fie gata până la 1 septembrie, anunţă preşedintele PSD. Guvernul urmează să decidă dacă va fi vorba despre plafonare sau compensare, iar Ministerul Energiei trebuie să găsească cea mai bună soluţie. Social democraţii îşi doresc o reglementare a preţurilor şi susţin supraimpozitarea pe tot lanţul, nu doar la producători.
Coaliția nu a luat încă o decizie pe tema prețurilor la energie, discuțiile se reiau săptămâna viitoare. Una dintre propuneri este supraimpozitarea companiilor energetice care fac profit foarte mare, pentru a evita specula
Noua formulă de compensare a tarifelor la energie se naște greu. Specialiștii nu au reușit nici astăzi să vină cu o soluție clară, care să mulțumească toate partidele din coaliție. Așa că discuțiile tehnice vor continua, iar coaliția speră să ajungă la o concluzie săptămâna viitoare.

