Valabilitatea voucherelor pentru energie se prelungește până pe 31 martie 2024. Se înființează un Registru electronic unic cu informații despre toți furnizorii de servicii sociale acreditați

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, joi, în ședința de guvern că valabilitatea voucherelor pentru energie se prelungește până pe 31 martie 2024. Voucherele erau valabile până la sfârșitul acestui an. De asemenea, premierul a anunțat un nou cadru legislativ pentru activitatea de asistență socială. Astfel se înființează un Registru electronic unic cu informații despre toți furnizorii de servicii sociale acreditați.

ANRE a publicat noul model de factură simplificată. Zoltan Nagy: Furnizorii vor fi obligați să ofere clientului o comparație între consumul tocmai facturat și consumul perioadei similare cu un an înainte

Românii vor primi facturi simplificate la energie electrică. Autoritatea de Reglementare în Energie a pregătit un nou model pe care va trebui să îl respecte toți furnizorii, din primăvară. Astfel, încât, facturile să fie mai ușor de înțeles de către consumatori. Un model similar ar urma să fie aplicat și la gaze naturale, cel mai probabil din vară.

Bătrânețe, haine grele | Singură pe lume, o femeie de 84 de ani din Constanța a sunat plângând la 112. Ea a spus dispecerei că moare de frig și singurătate în casă și a cerut ajutor

Facturile mari îi aduc pe mulți oameni în situaţii disperate. La Constanța, o femeie de 84 de ani, speriată de costurile ridicate la energie, stă în frig și se acoperă cu pături pentru a nu îngheţa. Locuiește singură într-o clădire naționalizată în care nu are nici apă curentă. De teama că nu va mai rezista, într-o noapte, femeia a cerut ajutor la 112. Polițiștii locali s-au mobilizat, au strâns donații și i-au promis că o vor ajuta să plătească facturile.

Piața sărăciei. Bătrânii din Chișinău își vând lucrurile din casă pentru a putea plăti facturile. Ei spun că le este rușine de timpurile pe care au ajuns să le trăiască

Sărăcia şi nevoile îi obligă pe tot mai mulți vârstnici să-şi vândă chiar şi puținele lucruri personale din casă, unele cu o încărcătură emoțională deosebită. Nu au însă altă soluţie, mai ales, iarna, când povara facturilor devine tot mai grea. În fiecare sâmbătă și duminică, sute de bătrâni vin în scuarul gării din Chișinău, în speranța că vor putea aduna câţiva lei pentru mâncare.

Ultima Oră

Cele mai citite