facturi
Este o toamnă bogată în fructe, dar asta nu înseamnă că fermierii care au livezi au scăpat de probleme. Dimpotrivă, creșterea prețului la energie le dă mari bătăi de cap. Mai ales în ceea ce privește depozitarea. În Bistrița-Năsăud, pomicultorii se gândesc să închidă depozitele moderne, în care au investit sute de mii de euro, dar în care au nevoie de curent electric pentru instalațiile de răcire și încălzire.
Un sat din Germania a devenit independent energetic, după construirea unei centrale hibride
Iarna bate la ușă, iar mulți europeni se gândesc cum vor trece peste acest anotimp, în condițiile unor facturi uriașe și a crizei energetice. O problemă pe care nu o au locuitorii unui sat din Germania. Toată lumea de acolo are curent și căldură din resurse proprii.
Proteste uriașe în Germania, după creșterea prețurilor la energie
Zeci de mii de oameni au participat la proteste, în mai multe oraşe mari din Germania.
Piața energiei, blocată. Furnizorii nu mai vor clienți noi. Multe firme nu-și mai pot plăti curentul electric
Furnizorii de energie nu mai vor clienţi noi. Din cauza blocajului apărut în piaţă, au început să îşi anunţe clienţii cărora le expiră contractele că nu vor mai fi prelungite. În această situaţie sunt sute, dacă nu chiar mii de consumatori. Autorităţile nu pot obliga furnizorii de energie să accepte noi clienţi sau să nu renunţe la ei, dar dau asigurări că nimeni nu va rămâne pe întuneric.
Preşedintele Iohannis, înaintea reuniunii Consiliului European: Trebuie să găsim soluții pentru a avea energie suficientă disponibilă și la prețuri pe care populația și industria le pot plăti
„Trebuie să găsim soluții pentru a avea energie suficientă disponibilă și la prețuri pe care populația și industria le pot plăti. Asta înseamnă diversificare, asta înseamnă energie verde, asta înseamnă resurse noi, de exemplu gazul din Marea Neagră, și asta înseamnă o interconectare mult, mult mai bună între statele membre decât cea pe care o avem acum” a declarat preşedintele Klaus Iohannis înainte de începerea Consiliului de toamnă de la Bruxelles.
Viitorul energetic al UE, în discuție. Reuniunea Consiliului European începe joi. Ultima șansă înainte de venirea iernii pentru găsirea unei soluții de contracarare a prețului mare la gaz
Liderii europeni încă nu s-au pus de acord în privinţa plafonării preţului la gazul rusesc. De altfel, criza din energie va fi discutată la Consiliul European, care începe mâine la Bruxelles.
Gospodăriile vulnerabile vor avea preț plafonat la energie sau vor primi vouchere pentru sărăcie energetică. Alte tichete vor fi date pentru achiziția de electrocasnice mai economice
Românii cu venituri mici, de sub 1.000 de lei pe lună, ar putea primi noi vouchere. De această dată, pentru a plăti o parte din facturile la curent electric și gaze, dar și ca să cumpere electrocasnice noi, mai economice. Finanțarea ar urma să fie asigurată din bani europeni. De altfel, guvernul negociază acum cu oficialii de la Bruxelles decontarea acestor sume.
România va folosi 2,2 miliarde de euro din fonduri UE pentru compensarea energiei
Reprezentanţii Guvernului au salutat miercuri decizia Uniunii Europene de a propune utilizarea unei sume de până la 40 de miliarde de euro de la bugetul comunitar pentru a ajuta populaţia şi companiile să facă faţă majorării preţurilor la gaze, în contextul crizei energetice.
Marşul Anti-Sărăcie, la Galați. Protest în stradă și la Târgu Jiu. Sindicaliștii au cerut măriri salariale și înghețarea prețurilor la energie
Scumpirile repetate la alimente sau la gaze au determinat sute de români să iasă în stradă şi să ceară măriri salariale şi îngheţarea preţurilor la energie. Au fost proteste în Târgu Jiu şi în Galaţi. Nemulţumiri au şi o parte dintre angajaţii din sistemul de sănătate, care nu şi-au primit unele drepturi salariale. Peste 200 de sindicaliști din metalurgie, domeniul naval, sănătate şi poliţişti au ieșit în stradă la Galați, pentru a participa la Marşul Anti-Sărăcie.

