facturi la energie
Locul unde inflaţia care bântuie Europa se face simţită cel mai limpede poate fi un restaurant din Grecia. În localurile de acolo, preţurile cresc de la o zi la alta, iar patronii şi turiştii sunt disperaţi - mai ales că deocamdată nu se întrevede vreo rezolvare a problemelor.
Guvernul a aprobat o nouă formă de sprijin pentru autorităţile locale, subvențiile, pentru plata facturilor. Este posibilă acordarea unui sprijin suplimentar de cel mult două ori subvenţia iniţială, potrivit ministrului Cseke Attila
Guvernul a aprobat, luni, reglementările pe baza cărora Ministerul Dezvoltării va oferi autorităţilor publice locale subvenţie pentru plata facturilor de termoficare.
Centrala geotermală, o soluție alternativă de încălzire pe timp de iarnă
Criza facturilor la gaze şi energie electrică îi face pe tot mai mulţi români să caute surse alternative de încălzire. O soluţie costisitoare la început, dar ecologică şi mai ieftină pe parcurs, sunt pompele de căldură. E drept, consumă curent electric, dar cei care îşi montează panouri fotovoltaice pot devenit independenţi energetic.
Vacanțele în Grecia ar putea fi mult mai scumpe, după scumpirile în lanț. Inflația a ajuns la cote maxime
Vacanţele în Grecia ar putea fi mult mai costisitoare din acest an. Scumpirile în lanţ au dat năvala peste greci, iar inflaţia a ajuns la cote maxime. Nicio măsură luată de autorităţi nu a reuşit, deocamdată, să tempereze aceste creşteri.
Facturile pentru încălzire, greu de achitat în localităţile mici. ANPC: Furnizorii să îi avertizeze pe oameni când consumă prea mult
Primarii oraşelor şi comunelor avertizează că facturile pentru încălzire sunt greu de plătit. Dificultăţi au în primul rând localităţile mici. Jumătate dintre comune nu le pot achita, au declarat reprezentanţii acestora după o discuţie cu premierul. În acelaşi timp, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor le-a cerut furnizorilor să facă mai uşor de citit facturile şi să îi avertizeze pe oameni când consumă prea mult.
Misiune imposibilă: plata facturilor imense la gaze și energie electrică în instituții din Iași și Brăila
Facturi astronomice la utilităţi pe luna decembrie pentru mai multe instituţii culturale ieşene. Gazele şi energia electrică s-au scumpit de 3 până la 6 ori, iar plata lor devine misiune imposibilă. Consternate de sumele pe care trebuie să le achite sunt şi autorităţile locale brăilene.
Cetatea Rupea din județul Brașov a rămas în beznă, primăria nu-și mai permite iluminarea ei pe timpul nopții. Facturi uriașe la gaze și energie electrică au venit și la școli, biserici, centre de vaccinare
În timp ce liderii partidelor din coaliţia de la guvernare se războiesc în declarații și contre politice pe tema crizei energetice, facturile uriașe la gaze sau curent electric afectează activitatea școlilor, a bisericilor, chiar și a centrelor de vaccinare. Autoritățile locale se văd nevoite să facă economii și speră ca nouă schemă de ajutor aprobată de guvern pentru lunile februarie și martie să le reducă facturile.
Tot mai mulți consumatori reclamă că primesc facturi uriașe la energie. Primăria Petroșani a plătit o factură la energie electrică de 200.000 de lei pe luna decembrie
Cotele de consum la gaze naturale sunt prea mici și ar trebui majorate substanțial. Doar așa vor beneficia cât mai mulți consumatori de reducerea stabilită de stat. Sunt calcule ale experților care susțin că oamenii ar trebui încurajați și să își reabiliteze termic locuințele pentru a reduce consumul.
Facturile uriașe la energie și gaze și salarizarea bugetarilor, discutate la o întâlnire între Guvern, sindicate și patronate
Noi discuţii la guvern despre facturile uriaşe la energie şi gaze, dar şi despre salarizarea angajaţilor din sistemul bugetar. Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit cu reprezentanţii sindicatelor şi patronatelor. Mai multe aflăm de la Luiza Gireadă.

